Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Pro veřejnost > AED - automatizovaný externí defibrilátor

 AUTOMATIZOVANÝ EXTERNÍ DEFIBRILÁTOR (AED)

Náhlý kolaps způsobený srdeční zástavou nemusí být smrtelný …

Registr AED usnadní práci a zvýší možnost přežití pacientů se srdeční zástavou …

Zachraňte život …

 ============================================================================================================================

Na základě množících se dotazů na rozmístění AED v databázi mobilní aplikace Záchranka vznikla webová stránka:

http://www.zachrankaapp.cz/cs/site/aed

která slouží k:

  • Informování o AED a jak jej použít
  • Nabízí přehled databáze AED v ČR, kterou máme díky podpoře krajských ZZS k dispozici
  • Umožní veřejnosti ohlásit nové AED - odpovědná osoba na ZZS obdrží email, AED před vyplněno a připraveno k autorizaci v databázi.
  • V nové aktualizaci mobilní aplikace bude nové AED možno ohlásit i zde

 ==============================================================================================

Proč AED?

AED je přístroj, který je schopen analyzovat křivku EKG. Jeho obsluha je jednoduchá, protože sám říká obsluze, co má dělat. Dává totiž pokyny pro bezpečnou defibrilaci. Sám po přilepení elektrod na hruď říká, zda pokračovat ve stlačování hrudníku nebo upozorní, že podá život zachraňující výboj. Tento výboj „tzv. defibrilace“ je nejdůležitější úkon, který zvyšuje šance na přežití při náhlé srdeční zástavě.

 

K čemu defibrilace?

Je to odborný postup, schopný zrušit významnou poruchu srdečního rytmu (fibrilaci komor) vedoucí k zástavě oběhu. Fibrilace komor je nejčastější kardiální příčina náhlé zástavy oběhu (NZO).

 

Včasná defibrilace?

Jedná se o jeden z postupů neodkladné resuscitace, podstatně zvyšující následnou úspěšnost. Pokud je provedena okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94 %. Provedení defibrilace za 5 minut po NZO znamená přežití v 50 %a za 12 minut po NZO už jen 25 %. Proto je velice důležité včasné provedení defibrilace!

 

Koho se to týká?

Dle Evropské rady pro resuscitaci je výskyt srdečních zástav v Evropě vysoký, až 700 000 případů/rok. V České republice záchranáři všech ZZS v roce 2014 provedli 8034 resuscitací. Naši záchranáři ročně resuscitují okolo tříset pacientů. Obecné procento úspěšné resuscitace je okolo 30 % - 40 %. Toto číslo nevypovídá o následném přežití pacientů, jde pouze o procento, kdy se podaří znovu zajistit srdeční činnost a oběh. Procento přežití bez vážných následků  je v ČR okolo 6 % případů. Evropské země udávají kolem 11 %. Velké množství pacientů totiž umírá po převozu do nemocnice, nebo jde o přežití s těžkým neurologickým deficitem.

Po 5 minutách od vzniku náhlé zástavy srdeční (NZO) dochází k nezvratnému poškození mozkových buněk. Zákonem stanovená dojezdová doba pro týmy Zdravotnické záchranné služby je 20 minut. I když průměrně týmy ZZS dojíždějí k pacientům do 10 minut, je tato doba pro přežití pacienta zásadní, a proto je VELMI důležité, aby před příjezdem ZZS byla pacientovi poskytována laická první pomoc. Největší šanci na přežití dává postiženému kromě kvalitní okamžité resuscitace právě i včasná defibrilace.

 

Všeobecné doporučení rozmístění AED

V prvé řadě by AED měly mít nezdravotnické složky, které zasahují v krizových situacích: policisté, hasiči, horské služby. Dále je vhodné mít AED na místech se zvýšeným rizikem možného výskytu náhlé zástavy oběhu, což jsou místa s vyšší koncentrací lidí nebo s vyšší fyzickou a psychickou zátěží, ve firmách zaměstnávajících větší počet zaměstnanců, odlehlá místa bez možnosti včasného dojezdu ZZS, atd..

Místa s vyšší koncentrací lidí

Místa s vyšší fyzickou nebo psychickou zátěží

letiště, nádraží

sportovní centra, fitness centra, posilovny

nákupní centra

kasina

kulturní centra, divadla, kina

úřady, vládní instituce, soudní budovy

hotely

bazény, aquaparky

průmyslové haly, pracoviště, firmy

rozhledny, místa se zvýšeným stoupáním

 

PROTO … AED

plyšák Kryštůfek