Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Příběhy z našich výjezdů > PÁD Z VÝŠKY V LOMU JIŘÍ A SPOLUPRÁCE ZÁCHRANNÝCH SLOŽEK

PÁD Z VÝŠKY V LOMU JIŘÍ A SPOLUPRÁCE ZÁCHRANNÝCH SLOŽEK



Datum konání:
28.3.2019

Je právě krátce po deváté hodině ráno a operátorka linky 155 přijímá tísňovou výzvu. Je připravena poskytnout první pomoc po telefonu i vyslat výjezdovou skupinu na již 20tý výjezd dnešního dne. Na druhé straně se však ozve informace, která vyvolá napětí. Jedná se totiž o pracovní úraz s poraněním hlavy a končetiny. Jeden z báňských hasičů dolu Jiří Sokolovské uhelné informuje operátorku, že bánští záchranáři právě vyrážejí na místo úrazu. Operátorka se dotazuje jestli je pacient při vědomí a jak došlo k úrazu. Dispečer odpoví, že pacient je při vědomí a že se jedná o pád z výšky, ale zatím neví bližší informace. Operátorka velmi rychle vyhodnotí situaci a na místo vysílá záchranáře. Žádá báňskou záchranku o zjištění bližších informací o pacientovi a zpětné volání. Po několika minutách se dozví, že úraz se stal následkem pádu z asi 10 metrů, bánští záchranáři jsou již skoro u pacienta a jakmile k němu dojedou, okamžitě se s operátorkou spojí. Ta neprodleně reaguje a chystá se aktivovat leteckou záchrannou službu.

Mezi tím se již blíží záchranáři k bráně Sokolovské uhelné, kde na ně čeká doprovod, který je navádí na místo. Tam, kde končí zpevněná cesta auta zastavují. Naši záchranáři si berou veškeré potřebné vybavení do sanitního speciálu báňských záchranářů a společně vyrážejí k pacientovi zbylých asi 400 metrů. Při vystoupání na rampu stroje již vidí zdeformovanou dolní končetinu s otevřenou zlomeninou stehenní kosti a rozsáhlé poranění hlavy. Až v této fázi se dozvídají, že se jedná o prověřovací cvičení. Tím však jejich práce nekončí, pacienta ošetřují stejně, jako by se jednalo o reálný případ, po konzultaci s lékařem podají léky pro ztišení bolesti, fixují jej do vakuové matrace a transportují do sanitního speciálu. Přeložením pacienta do naší sanitky cvičení končí. To se neobejde bez naší spolupráce s báňskou záchrannou službou a hasiči Sokolovské uhelné.

V minulých letech jsme společně se SUAS prováděli taktické cvičení zejména z důvodu koordinace záchranářů ZZS KVK a báňských záchranářů a hasičů při poskytování přednemocniční neodkladné péče tamním zaměstnancům. Jedná se totiž z našeho pohledu o komplikovanou oblast, kde je nutná znalost jednotlivých stanovišť, není možná doprava sanitního vozu do blízkosti zraněného a navíc je potřeba zajistit místo či pomoci s transportem pacienta. Právě z těchto důvodů považujeme jak my, tak složky ZBZS, HZS a ostatní složky SUAS za velmi důležité pravidelně procvičovat součinnost.

Letošní jsme zvolili prověřovací cvičení. Tímto způsobem se nejlépe zjistí skutečná připravenost na události tohoto typu v tak specifických podmínkách, jaké se vyskytují v hnědouhelném dole. Ani zdravotnické operační středisko, ani samotní záchranáři ZZS KVK netušili, že se jedná o cvičení a vyjížděli tak k případu, jakoby se skutečně stal. Stejný přístup zvolili i zodpovědní pracovníci Sokolovské uhelné. Jednalo se již o třetí cvičení v posledních třech letech. Jejich cílem je zejména zkrátit co nejvíce čas dosažení pacienta výjezdovou skupinou ZZS KVK a čas jeho zajištění a transportu do našeho sanitního vozidla. To, že předchozí cvičení měla velký význam se nyní potvrdilo. Všechny složky postupovaly koordinovaně, nedocházelo k časovým prodlevám a samotná přednemocniční péče i transport probíhali velmi plynule. Od převzetí výzvy operačním střediskem zdravotnické záchranné služby jsme měli pacienta za 54 minut zajištěného v naší sanitě a byli připraveni transportovat ho k vrtulníku. ten by byl v tu dobu již připraven na heliportu Sokolovské uhelné.

Skvělá práce všech zúčastněných.

#ZZSKVK

IMG_0374.JPGIMG_0378.JPGIMG_0380.JPG

IMG_0382.JPGIMG_0385.JPGIMG_0392.JPGIMG_0394.JPGIMG_0398.JPGIMG_0400.JPG


plyšák Kryštůfek