155

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > ZZS KVK > Vozový park

Vozový park
 

Obnova vozového parku 2019

Datum konání: 1. 1. 2019Obnova vozového parku 2018

Datum konání: 1. 1. 2018 - 31. 12. 2018Obnova vozového parku 2017

Datum konání: 1. 1. 2017Obnova vozového parku v letech 2014 a 2015

Datum konání: 1. 1. 2014

vozovy_park_obmena_2014x2015.jpg              vozovy_park_obmena_2015_KV.jpgvozovy_park_obmena_2015_SO_CH.jpg

20150813_191604.jpgDatum konání:
25.8.2015

Na karlovarskou záchranku dorazilo pět nových vozů Rychlé zdravotnické pomoci (RZP) a jeden vůz rendez-vous . Vozy v hodnotě 12,6 milionu Korun českých  slouží na výjezdových základnách v Karlových Varech, Sokolově, Kraslicích a Lubech, Nový vůz Škoda Yeti Active s benzínovým motorem 1,8 TSi o výkonu 118 kW, s pohonem 4x4 a s funkcí OF ROAD jezdí nově na výjezdové základně Jáchymov. Tento vůz je určen pro rendez-vous systém

 

Datum konání 24. 2. 2015

Převzali jsme zbrusu novou sanitku pro převoz novorozenců.

K čemu sanitka slouží?

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje zajišťuje ve spolupráci s týmem lékařů neonatologů a neonatologických sester z karlovarské nemocnice intenzivní transporty nedonošených a patologických novorozenců. Transport se provádí mezi novorozeneckým oddělením některé z nemocnic v Karlovarském kraji a novorozeneckou jednotkou intenzivní péče vyššího stupně buď v rámci perinatologického centra v Karlových Varech, nebo při potřebě vysoce specializované péče i mimo Karlovarský kraj. 

Co je na ní výjimečného?

Ambulantní prostor byl vybaven přesně podle přání záchranky. Filozofie jeho uspořádání spočívá v tom, že zdravotník sedící na otočném sedadle má vše po ruce. Nemusí tedy odepnout bezpečností pás, aby mohl obsluhovat inkubátor, zároveň má po ruce vybavení, které potřebuje k péči o miminko v něm. Před sedadlem je umístěn dotykový panel, kterým se ovládá topení, osvětlení, infuzní termobox a podobně.  Mezi další praktické věci patří řešení přepážky prostoru kabiny řidiče a ambulantního prostoru. V této přepážce jsou zabudovány automatické posuvné dveře. Zdravotníci tak nemusí vystupovat z vozidla, když se z kabiny řidiče potřebují dostat do ambulantního prostoru. To je praktické zejména v situacích, kdy není možné zastavit na bezpečném místě. Například, když je nutné zastavit na silnici s velkým provozem. Vůz má hned několik dalších prvků, které usnadňují práci celé posádce.

 

Datum konání: 13.11.2014

Tři nové sanitky převzali záchranáři Karlovarského kraje. Dvě z nich nahradí staré vozy výjezdové základny Karlovy Vary a jedna půjde do Aše.  Další dvě nové sanitky dostanou také do konce listopadu Žlutice a Jáchymov. Do Jáchymova navíc poputuje Škoda Yetti pro lékařskou výjezdovou skupinu v setkávacím systému, tzv. rendez - vous. Pořízení sanitních vozů zafinancoval Karlovarský kraj.

Nové sanitky jsou rozděleny do výjezdových základen, které je nyní opravdu urychleně potřebují. „Vozový park Zdravotnické záchranné služby je nutné obnovit, protože vzhledem k počtu najetých kilometrů sanit se snižuje jejich spolehlivost a prodražuje se údržba. Z toho důvodu Karlovarský kraj přistoupil k revitalizaci vozového parku formou operativního leasingu. Letos tak záchranka dostane 5 sanitních vozů RZP a 1 vůz do setkávacího systému rendez – vous. Záchranářům umožní nové vozy včasný zásah tam, kde je lidé ohrožení na zdraví nebo na životě potřebují, a pacienti budou mít k dispozici veškeré moderní vybavení pro přednemocniční péči,“ uvedl hejtman Josef Novotný.  

Cena každého z vozů RZP činí 2,3 milionu korun včetně DPH. Cena vozu pro systém rendez - vous necelých 850 tisíc korun včetně DPH . „Díky operativnímu leasingu sanitek nemusí kraj vynakládat kompletní částku na pořízení vozů naráz, výhodou je také to, že se dodavatel stará o údržbu nebo dodání náhradních vozů. Rádi bychom, kdyby se v budoucnu také podařilo část vozového parku revitalizovat z dotace Integrovaného operačního programu 23,“ uvedl náměstek hejtmana Miloslav Čermák.

Nově dodané sanitky v současnosti umožní stabilizovat vozový park záchranky pro nadcházející měsíce. „Minulý rok k Vánocům dostali záchranáři „pod stromeček“ nové uniformy. Letos to budou nové sanitky, i když trochu s předstihem. Nové VW Transportery dostanou základny, které to nyní nejvíc potřebují a jejich stará auta jsou takřka pořád v servisu. Hned dvě nové sanitky dostane výjezdová základna Karlovy Vary a jednu výjezdová základna Aš. Důkazem opravdové potřebnosti výměny je například ašská sanita RZP, která byla pořízena v roce 2005 a má najeto 416 000 kilometrů. Na nové vozy se mohou také těšit ve Žluticích a v Jáchymově. Jáchymovský lékař bude navíc jezdit v nové Škodě Yetti, která bude vozem zařazeným do setkávacího systému rendez - vous,“ upřesnil ředitel ZZS KVK Roman Sýkora.

Dodané sanitky mají v ceně speciální zástavbu, tedy upravený prostor vozu pro potřeby záchranářů. Auta jsou vybavena diodovými výstražnými zařízeními modré barvy a novým žlutozeleným barevným provedením karoserie dle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR. Nová vozidla nahradí stávající starší sanitní vozidla, která posílí zálohový vozový park ZZS KVK, nebo budou se souhlasem zřizovatele odprodány.
 

Datum konání: 28.5.2014

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje posílila svůj vozový park o dvě nová RVéčka. V rámci rendez-vous systému  budou k pacientům zejména z Chebska a Tepelska vyjíždět lékaři ve vozech Škoda Yeti Actvive a to už v těchto dnech.

Dvě nové Škody Yeti Active s benzínovými motory 1,8 TSi o výkonu 118 kW, s pohonem 4x4, s funkcí OF ROAD v hodnotě více jak milion Kč pořídila záchranka Karlovarského kraje.

Vozidla jsou standardně vybavena zástavbou, přístroji a ostatním příslušenstvím, stejně jako velká sanitní vozidla RZP (rychlé zdravotnické pomoci). Navíc jsou v nich umístěny přístroje LUCAS 2 (přístroj pro automatickou nepřímou masáž srdce) a výbavou pro hromadná neštěstí. Ze specifik se jedná například o výstražné zařízení Whelen s ovládáním na volantu. Stejně jako všechna vozidla ZZS KVK mají tablety pro příjem výzev ze zdravotnického operačního střediska, kterému nechybí navigace. Dále jsou standardně vybaveny radiostanicemi MATRA, zařízením pro sledování polohy vozidla a jeho provozních stavů. Nechybí ani veškeré bezpečnostní prvky eliminující rizika ohrožení jak pacientů, tak výjezdové skupiny.

 „Jedno RV umístíme do Chebu a druhé do Teplé, kde funguje výjezdová základna bez vozů RZP.  Díky dobrému hospodaření záchranky a zachování výše příspěvku na provoz ZZS KVK od zřizovatele bylo možné financovat nákup vozů z vlastních zdrojů. Zde je potřeba poděkovat Karlovarskému kraji.“ řekl ředitel ZZS KVK MUDr. Roman Sýkora.

Jak funguje setkávací systém Rendez-vous (RV)?

RV vozy jsou speciální sanitní vozidla, která mají veškeré vybavení k ošetření pacienta shodné s velkými sanitními vozidly rychlé záchranné pomoci (RZP), ale nedisponují mobilizačním vybavením. Nemohou tedy převážet pacienty. Zatímco skupiny RZP, ve kterých jezdí záchranáři, využívají standardní dodávková sanitní vozidla, lékaři jezdí v RV, tedy v osobních automobilech. Při přijetí tísňové výzvy vyhodnotí operátor/ka na zdravotnickém operačním středisku, zda vyslat k případu pouze samostatně skupinu RZP nebo obě skupiny zároveň. Též může posádku RV přesměrovat na jiné místo v případě, že je zásah urgentnější.

Výhodou je především rychlost a flexibilita využití posádky RV.

V praxi to pak vypadá tak, že se obě skupiny setkají na místě zásahu. Do zdravotnického zařízení bývá pacient transportován výjezdovou skupinou RZP a vozidlo s lékařem je opět volné a může být vysláno k dalšímu případu. Při kritickém stavu pacienta jede lékař do zdravotnického zařízení se skupinou RZP. Pokud dorazí na místo zásahu pouze skupina RZP a stav pacienta se náhle zhorší, přivolají záchranáři na místo skupinu RV. Jelikož jsou skupiny RV umístěny jen na některých základnách, setkávají se často u zásahu skupiny z různých výjezdových základen.