Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > úvodní strana > Záchranář roku 2014 - CENA VEŘEJNOSTI > Nominace ZÁCHRANA CHLAPCE ZASAŽENÉHO ELEKTRICKÝM PROUDEM

Nominace ZÁCHRANA CHLAPCE ZASAŽENÉHO ELEKTRICKÝM PROUDEM„Záchranná služba, dobrý den, copak se děje“ přijímá výzvu v 19:33 operátorka Eva. Telefonuje muž, který z okna viděl záblesk u vlaku a padající hořící dítě, které dostalo zásah elektrickým proudem. Rychle se snaží sdělit všechny údaje, aby operátorka mohla vyslat posádky na místo. Muž hlásí, že je na místě další dítě, které kolem popáleného pobíhá. Operátorka na místo vysílá dva vozy Rychlé zdravotnické pomoci v setkávacím systému Rendez-vous, žádá také součinnost policie a hasičů. Operátorka prosí muže, aby k dětem šel. Muž sdělí operátorce dobrou zprávu této nešťastné tragédie – pacient se hýbe. „Zvedni vrtuli, prosím tě“ žádá operátorka okamžitě kolegyni.

Muž: Já tam letim.

Operátorka: Snažte se ty děti odtáhnout od toho dál a možná budeme resuscitovat

Muž: Já budu na telefonu, budete mi muset radit, co mám dělat, ale letím tam.

Operátorka: Tak jak to tam vypadá?

Muž: Je celý popálený.

Operátorka se snaží zjistit bližší informace o popáleninách a žádá, aby muž vyslal ostatní pro něco, čím by chlapce ochladili, prostěradlo, či cokoli bylo k dispozici. Chlapec byl při vědomí, samozřejmě musel prožívat ukrutnou bolest a jeho stále se opakující prosby o pomoc doprovázené pláčem musely být psychicky náročné pro všechny.

Operátorka: Buďte, prosím, pořád s ním, udržujte kontakt. Udržujte to dítě při vědomí. Co to druhé dítě?

Muž: To je v pořádku, nic mu není, je jen v šoku.

Operátorka: Tak si ho tam hlavně nechte, bude potřeba ho také vyšetřit. Ať se posadí a zkusí být v klidu. U popáleného klučiny hlídejte dýchání. Hlavně se mu nesnažte strhávat věci, všechno si zařídí posádka.

Muž: Nebudeme nic strhávat.

Operátorka: Výborný, šikulky. Hlídejte dýchání a hlídejte vědomí, nic jiného teď nemůžeme do příjezdu posádky udělat.

Muž posílá jednoho z přítomných k silnici, aby naváděl složky IZS, kudy vjet k místu neštěstí. Operátorka prosí muže, aby byl stále u dítěte do příjezdu posádek a hlásil každou změnu. Muž uklidňuje chlapce, že už je pomoc na cestě „Já vím, že tě všechno bolí, ale pomoc už je tu za chviličku, vydrž to, prosím tě, hlavně komunikuj“. V tu chvíli přijíždí naše posádky.

Operátorka: Výborný, já počkám, než přijdou úplně k Vám. Jste moc šikovnej, udělal jste to celé skvěle. Moc děkuju za spolupráci, byl jste úžasnej.

Posádka na místě klasifikuje popáleniny druhého a třetího stupně. Chlapci zajišťují vstup do žíly a v první řadě podávají léky tlumící bolest, protože ta v současné chvíli převažuje. Po kompletním vyšetření je zjevné, že chlapec musí být transportován na kliniku popálenin do Prahy, takže je uspán, rourkou je zajištěno dýchání přístrojem, podávají se tekutiny, které jsou nezbytné. Ošetřují rány, které jsou na 70 % těla chladícími popáleninovými rouškami. Chlapce připravují na transport leteckou záchrannou službou na popáleninové centrum. Ošetřen je také druhý chlapec, u kterého jsme neshledali žádná zranění.

Posádky byly na místě za 8 minut, po celou tuto dobu byla operátorka Eva na telefonu a snažila se za pomoci přítomných svědků chlapci co nejvíce pomoci. Opět musíme poděkovat za skvělou spolupráci všem, kteří na místě chlapci pomáhali. Naše výjezdové skupiny na místě předvedly profesionální výkon, snažily se chlapci co nejdříve pomoci od bolesti a rychle jej připravily na transport.