Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > úvodní strana > Záchranář roku 2014 - CENA VEŘEJNOSTI > Nominace ZÁCHRANA HOLČIČKY V BEZVĚDOMÍ

Nominace ZÁCHRANA HOLČIČKY V BEZVĚDOMÍZáchranná služba, jak Vám mohu pomoct? Zjišťuje operátorka Monika. Na druhém konci je učitelka mateřské školy, která vysvětluje operátorce, že má problém s jedním dítětem a má podezření na epileptický záchvat.

A dýchá děťátko? Zjišťuje operátorka.

Dýchá, cuká sebou, oči má otevřené, ale nevnímá nás, popisuje učitelka.

Operátorka: Léčí se s tím?

Učitelka: Ne, volala jsem i mamince a říkala, že ne.

Operátorka: Nevdechla něco?

Učitelka: Ne, to určitě ne.

Operátorka vysílá na místo posádky a zjišťuje další údaje. Zjišťuje, jestli dýchá, jestli není promodralá. Učitelka informuje, že tento stav trvá už pět minut a situace se zhoršuje. Operátorka radí, aby učitelky zkusili vyčistit pusinku. To ale nejde, protože učitelka uvádí, že nemohou otevřít pusu.

Operátorka: Otočte ji hlavičkou dolů a mezi lopatky dejte 5 úderů, pokud je tam překážka, musíme ji dostat ven. Dýchá?

Učitelka: Lapá po dechu.

Operátorka: Položte holčičku na zádíčka a koukněte na hrudníček, jestli dýchá, říkejte, když se nadechne. Jestli stále lapá po dechu, musíte jí prodýchnout. Operátorka radí, jak prodýchnutí provést.

Učitelka reaguje, že má kurz a prodýchává děvčátko. Situace se ale stále nemění. Operátorka tedy radí prodýchnout znovu.

Operátorka: Jak to vypadá?

Učitelka: Trošku se to zklidnilo.

Operátorka: A co ty křeče? Poslechněte srdíčko.

Učitelka: Teď se zklidnila, srdce tluče. Už se necuká. Už jde zvracení, už zvrací.

Operátorka: Tak rychle na bok a vyčistit pusu. A probírá se?

Učitelka oslovuje a mluví na holčičku. Holčička mrká.

Operátorka: Takže zareagovala? Co ty křeče, už je nemá?

Učitelka: Už se necuká, křeče nemá.

Operátorka: Dýchá pravidelně? Už to není lapání?

Učitelka: Ne už dýchá pravidelně, není to takový, jako to bylo a ani s sebou už necuká.

Operátorka: Poslechněte tedy ještě srdíčko, a řekněte mi vždy, když se nadechne.

Na místo přijíždí maminka, kterou se bere operátorka na ucho, aby zjistila ještě další informace. V tom také přijíždějí posádky, takže operátorka se maminkou rozloučí a práce je teď na záchranářích. Obě výjezdové skupiny přebírají holčičku do své péče, zajišťují přístup do žíly, podávají tlumící léky, aby nedošlo k opakování křečí. Protože dítě není schopné samo dostatečně dýchat, provádí posádka zajištění dýchacích cest rourkou a umělé dýchání přístrojem. Po zajištění životních funkcí očekává posádka přílet vrtulníku, který holčičku v doprovodu maminky dopraví do fakultní nemocnice v Plzni.

Posádky přijeli na místo za 10 minut. Po tuto naváděla operátorka Monika učitelky mateřské školky, co mají pro záchranu holčičky udělat. Všem patří velký dík. Výjezdové skupiny zajistili holčičku a do příletu vrtulníku o ní pečovali.