155

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > ZZS KVK > Zdravotnické operační středisko

Zdravotnické operační středisko


Zdravotnické operační středisko záchranné služby v Karlovarském kraji

Zdravotnické operační středisko je centrálním pracovištěm operačního řízení pro Karlovarský kraj, se sídlem v Karlových Varech.
 
Operační středisko přijímá veškeré tísňové výzvy z pevných a mobilních telefonů na tísňovou linku 155 a dále pak přebírá od výzvy z tísňové linky 112, včetně datové věty od operačního střediska PČR. Dále využívá služeb SMS pro neslyšící.

Úkol zdravotnického operačního střediska

Úkolem zdravotnického operačního střediska je volajícímu tísňovou linku poskytnout kvalifikovanou první pomoc a vyslat na místo zásahu posádku záchranné služby.

Na operačním středisku pracují kvalifikované zdravotní sestry se specializačním studiem v oboru anestezie, resuscitace, intenzivní péče či psychologie. Operátorky mají speciální výcvik pro tento druh práce.
 
Zkušené operátorky pracují s moderními technologiemi - PC, navigace, GPS a podobně, aby se k vám odborná pomoc dostala co nejrychleji a byla na profesionální úrovni.
 
Operační středisko spolupracuje se všemi složkami Integrovaného záchranného systému (IZS) - policií, hasiči, horskou službou, vodní záchrannou službou atd.
 


Co nás trápí a co nám ztěžuje práci, když voláte 155

Nejdůležitější je zachovat klid "chladnou hlavu"

  • Chápeme, že je to stresová situace, ve které jste se ocitli často poprvé, ale křikem a slovy "rychle přijeďte"- příjezd záchranné služby neurychlíte. Naopak hovor zbytečně prodloužíte a postižený tím přichází o cenné minuty, které jsou důležité pro záchranu jeho života. 
  • Dále nás trápí, že lidé často při volání tísňové linky bývají velmi vulgární. Opět dochází jen k zbytečnému prodloužení hovoru. 
  • Dalším velkým problémem jsou zlomyslná volání, kdy si volající dělá legraci, udává smyšlenou událost a zbytečně tím zablokuje posádku záchranné služby, která vyjíždí na tzv. marný výjezd. V tu chvíli může tuto posádku potřebovat opravdu nemocný člověk. Tito "vtipálci" by si měli uvědomit, že takováto volání jsou postižitelná, volajícího je možné vypátrat a potrestat např. finančním postihem.