Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > 13. VÝJEZDOVÁ ZÁKLADNA ZZS KVK - LUBY

13. VÝJEZDOVÁ ZÁKLADNA ZZS KVK - LUBYDatum konání:
29.9.2014

Třináctá výjezdová základna vznikla nově v Lubech u Chebu v budově zdravotního střediska. Základním podnětem byla hraniční dojezdová doba záchranky do této oblasti. Na listopadovém jednání v roce 2013 náměstek hejtmana Miloslav Čermák přislíbil vedení obce, že společně se Zdravotnickou záchrannou službou Karlovarského kraje udělají maximum pro to, aby se výjezdová základna v Lubech zrealizovala. Nyní, na konci září 2014, je výjezdová základna připravena poskytovat akutní přednemocniční péči občanům v této oblasti.

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje pravidelně vyhodnocuje mapu pokrytí výjezdových základen po kraji, časy dojezdů do jednotlivých oblastí v porovnání s demografickými údaji. Z těchto ukazatelů vyšlo, že v oblasti Lubů je dojezdový čas na hranici 20 minut. „V průměru sem vyjíždíme jednou až dvakrát za den. Oblast dosud zajišťovala zejména výjezdová základna z Chebu nebo z Aše. I přes malý počet výjezdů, v porovnání s ostatními oblastmi, je pro nás nepřijatelné být na hranici 20 minut dojezdu. Všem občanům kraje chceme dávat stejné podmínky.“ řekl ředitel ZZS KVK Roman Sýkora.

Po několika jednáních vedení kraje a zastupitelů města Luby bylo proto dohodnuto, že zřízení výjezdového stanoviště v Lubech jako důležitá priorita Karlovarského kraje bude zrealizováno. „Jsem velmi rád, že otevřením výjezdového stanoviště zajistíme obyvatelům tohoto území předepsaný dojezd vozidel ZZS KK.  Vzhledem k dobrému hospodaření Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje pokryje náklady na provoz této výjezdové základny v Lubech z vlastních zdrojů. Z mé strany je to jasný vzkaz obyvatelům tohoto regionu, že i na ně myslíme a že jsme ochotní jim zajistit životní podmínky, srovnatelné s ostatními, zalidněnějšími částmi kraje. Při vyjednávání o podmínkách zřízení výjezdového stanoviště jsme se setkali se vstřícností města Luby, za kterou chci jeho vedení i zastupitelům města poděkovat,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví a sociální služby Miloslav Čermák.

Personál pro zajištění posádek již záchranka má. „Výjezdová základna bude fungovat v režimu denního provozu, tedy od 7:00 do 19:00 hodin, 7 dní v týdnu. Bude zajištěna jednou výjezdovou posádkou rychlé zdravotnické pomoci (RZP). Dle našich statistik bude toto zabezpečení oblasti dostačující. S daty budeme ale i nadále pracovat a vyhodnocovat je.“ dodal ředitel záchranky. Čas pro realizaci nebyl příliš dlouhý. Od konečného rozhodnutí „výjezdová základna v Lubech je důležitá a bude zřízena“ uplynulo necelých 10 měsíců. Byť se někomu může zdát, že je to dlouhá doba, jednalo se o velké nasazení a odvedení velkého kusu práce, aby záchranka mohla od října vyjíždět z výjezdové základny v Lubech.

Výjezdová základna Luby v číslech:

  • Náklady na provoz malé výjezdové základny činí něco mezi 6 a 7 miliony Kč za rok. Tudíž provoz výjezdové základny v Lubech v režimu zajištění denního provozu vyjde na přibližně 3 miliony Kč za rok.

  • Před vybudování této výjezdové základny byly dojezdové časy na hranici 20 minut. Výjezdy zajišťovali zejména základny v Chebu a Aši. Byť je trasa z Kraslic zdánlivě kratší, jde o horší cestu, což je zejména v zimních měsících problém. Navíc Cheb a Aš disponuje více posádkami.

  • Počet pacientů, kteří potřebovali ZZS KVK v této oblasti – v září minulého roku vyjížděla ZZS KVK k 28 pacientům v této oblasti, z toho do Lubů ke 13. Do této oblasti vyjíždí záchranka 1x až 2x denně. V srpnu 2013 to například bylo k 42 pacientům, z toho 20 z Lubů. Hlavním důvodem zřízení bylo tedy zkrácení dojezdových časů do lokality, která má zhruba 112 km2 a více než 5500 obyvatel.

  • Výjezdová základna zajistí nejen Luby, ale také spádové oblasti jako je Plesná, Nový Kostel, Velký Luh či Křižovatka.


plyšák Kryštůfek