Třináctá výjezdová základna vznikla nově v Lubech u Chebu v budově zdravotního střediska. Základním podnětem byla hraniční dojezdová doba záchranky do této oblasti. Na listopadovém jednání v roce 2013 náměstek hejtmana Miloslav Čermák přislíbil vedení obce, že společně se Zdravotnickou záchrannou službou Karlovarského kraje udělají maximum pro to, aby se výjezdová základna v Lubech zrealizovala. Nyní, na konci září 2014, je výjezdová základna připravena poskytovat akutní přednemocniční péči občanům v této oblasti.
Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje pravidelně vyhodnocuje mapu pokrytí výjezdových základen po kraji, časy dojezdů do jednotlivých oblastí v porovnání s demografickými údaji. Z těchto ukazatelů vyšlo, že v oblasti Lubů je dojezdový čas na hranici 20 minut. „V průměru sem vyjíždíme jednou až dvakrát za den. Oblast dosud zajišťovala zejména výjezdová základna z Chebu nebo z Aše. I přes malý počet výjezdů, v porovnání s ostatními oblastmi, je pro nás nepřijatelné být na hranici 20 minut dojezdu. Všem občanům kraje chceme dávat stejné podmínky.“ řekl ředitel ZZS KVK Roman Sýkora.
Po několika jednáních vedení kraje a zastupitelů města Luby bylo proto dohodnuto, že zřízení výjezdového stanoviště v Lubech jako důležitá priorita Karlovarského kraje bude zrealizováno. „Jsem velmi rád, že otevřením výjezdového stanoviště zajistíme obyvatelům tohoto území předepsaný dojezd vozidel ZZS KK. Vzhledem k dobrému hospodaření Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje pokryje náklady na provoz této výjezdové základny v Lubech z vlastních zdrojů. Z mé strany je to jasný vzkaz obyvatelům tohoto regionu, že i na ně myslíme a že jsme ochotní jim zajistit životní podmínky, srovnatelné s ostatními, zalidněnějšími částmi kraje. Při vyjednávání o podmínkách zřízení výjezdového stanoviště jsme se setkali se vstřícností města Luby, za kterou chci jeho vedení i zastupitelům města poděkovat,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví a sociální služby Miloslav Čermák.
Personál pro zajištění posádek již záchranka má. „Výjezdová základna bude fungovat v režimu denního provozu, tedy od 7:00 do 19:00 hodin, 7 dní v týdnu. Bude zajištěna jednou výjezdovou posádkou rychlé zdravotnické pomoci (RZP). Dle našich statistik bude toto zabezpečení oblasti dostačující. S daty budeme ale i nadále pracovat a vyhodnocovat je.“ dodal ředitel záchranky. Čas pro realizaci nebyl příliš dlouhý. Od konečného rozhodnutí „výjezdová základna v Lubech je důležitá a bude zřízena“ uplynulo necelých 10 měsíců. Byť se někomu může zdát, že je to dlouhá doba, jednalo se o velké nasazení a odvedení velkého kusu práce, aby záchranka mohla od října vyjíždět z výjezdové základny v Lubech.
Výjezdová základna Luby v číslech:
Náklady na provoz malé výjezdové základny činí něco mezi 6 a 7 miliony Kč za rok. Tudíž provoz výjezdové základny v Lubech v režimu zajištění denního provozu vyjde na přibližně 3 miliony Kč za rok.
Před vybudování této výjezdové základny byly dojezdové časy na hranici 20 minut. Výjezdy zajišťovali zejména základny v Chebu a Aši. Byť je trasa z Kraslic zdánlivě kratší, jde o horší cestu, což je zejména v zimních měsících problém. Navíc Cheb a Aš disponuje více posádkami.
Počet pacientů, kteří potřebovali ZZS KVK v této oblasti – v září minulého roku vyjížděla ZZS KVK k 28 pacientům v této oblasti, z toho do Lubů ke 13. Do této oblasti vyjíždí záchranka 1x až 2x denně. V srpnu 2013 to například bylo k 42 pacientům, z toho 20 z Lubů. Hlavním důvodem zřízení bylo tedy zkrácení dojezdových časů do lokality, která má zhruba 112 km2 a více než 5500 obyvatel.
Výjezdová základna zajistí nejen Luby, ale také spádové oblasti jako je Plesná, Nový Kostel, Velký Luh či Křižovatka.
Děkuji za příkladnou zdravotnickou péči posádce VZ Ostrov při přivolání k mému manželovi.