Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > ZZS KVK > Výjezdové skupiny

Výjezdové skupiny


Výjezdové skupiny

DSC_0784_2.jpg

Lékař nezasahuje u všech případů, které jsou ohlášeny na tísňovou linku 155. K pacientům vyjíždějí posádky Rychlé zdravotnické pomoci (RZP) a dle zdravotního stavu pacienta posádka Rendez-vous (RV).

 
Systém RV funguje na principu setkávání dvou typů výjezdových skupin u zásahů:
  • rychlá zdravotnická pomoc (RZP) ve složení řidič-záchranář a zdravotnický záchranář,
  • rychlá lékařská pomoc v systému Rendez-Vous (RV) ve složení řidič-záchranář a lékař.

Systém RV vyžaduje vysoký počet výjezdových stanovišť, na nichž slouží výjezdové skupiny RZP a na některých stanovištích skupiny RV. Zatímco skupiny RZP využívají standardní dodávková sanitní vozidla, záchranáři ve výjezdových skupinách RV jezdí v osobních automobilech, jejichž výbava je prakticky stejná, jako výbava RZP. Při přijetí tísňové výzvy vyhodnotí operátorka na zdravotnickém operačním středisku, zda vyslat k případu pouze samostatně skupinu RZP nebo obě skupiny zároveň. V praxi to pak vypadá tak, že se obě skupiny setkají na místě zásahu a pacient je ošetřen kvalifikovaným lékařem. Do zdravotnického zařízení bývá obvykle transportován výjezdovou skupinou RZP a vozidlo s lékařem je opět volné. Při kritickém stavu pacienta může jet lékař se skupinou RZP. Pokud dorazí na místo zásahu pouze skupina RZP a stav pacienta se náhle zhorší, přivolají záchranáři na místo skupinu RV. Jelikož jsou skupiny RV umístěny jen na některých stanovištích, setkávají se často u zásahu skupiny z různých výjezdových stanovišť. Operátor nebo operátorka na zdravotnickém operačním středisku má právo posádku RV přesměrovat na jiné místo v případě, že je indikace k zásahu urgentnější.

 

DSC_0322.JPG

Rychlá zdravotnická pomoc - RZP

Výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci pracuje ve dvoučlenném, popřípadě tříčlenném složení, a to řidič-záchranář (akreditovaný kvalifikační kurz řidič vozidla ZZS) a zdravotnický záchranář (nelékařský zdravotnický pracovník s odbornou způsobilostí k výkonu povolání bez odborného dohledu, sestra s ARIP, zdravotnický záchranář), případně sanitář.

Součástí skupiny RZP není lékař.

K zásahům využívá sanitní vozidla třídy B nebo C. Veškeré vybavení je shodné s vozidly rychlé lékařské pomoci.Skupin RZP je zpravidla v oblastech se systémem RV výrazně více než skupin RV.

 
 
27459817_758038851060408_5614445318018834798_n.jpg

Rychlá lékařská pomoc v setkávacím systému Rendez-vous - RV

Výjezdové skupiny RV bývají obvykle umístěny ve městech a vyjíždějí v osobních automobilech. Jedná se o speciální sanitní vozidla, která mají veškeré vybavení k ošetření pacienta shodné s velkými sanitními vozidly, ale nedisponují mobilizačním vybavením. Výbava takových vozidel se řídí podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví České republiky 92/2012 Sb.

Výhodou je především rychlost a flexibilita.

Ve velkých městech se dostane osobní automobil k případu často rychleji než velká sanitka. Lékař se ihned po příjezdu věnuje ošetření pacienta a vyčkává na příjezd skupiny RZP. Pacient bývá pak transportován do nemocnice skupinou RZP. Pokud je nutná spolupráce lékaře i při transportu pacienta, jedou obě vozidla do nemocnice, přičemž lékař se přesune do velké sanitky.

 

 Rozmístění výjezdových skupin po kraji:

mapa základen ZZS KVK.jpg