Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > ZZS KVK > Zdravotnické operační středisko

Zdravotnické operační středisko


Kam a kdy volat a co říci na tísňové lince 155

Zdravotnické operační středisko záchranné služby v Karlovarském kraji je centrálním pracovištěm operačního řízení pro Karlovarský kraj, se sídlem v Karlových Varech.

 

Přijímá veškeré tísňové výzvy z pevných a mobilních telefonů na tísňovou linku 155 a dále pak přebírá výzvy zdravotnického charakteru od tísňové linky 112, včetně datové věty od operačního střediska PČR. Dále využívá služeb SMS pro neslyšící.

 

Úkol zdravotnického operačního střediska

Úkolem zdravotnického operačního střediska je volajícímu tísňovou linku poskytnout kvalifikovanou první pomoc a vyslat na místo zásahu posádku záchranné služby.

 

Na operačním středisku pracují kvalifikované zdravotní sestry se specializačním studiem v oboru anestezie, resuscitace, intenzivní péče či psychologie. Operátorky mají speciální výcvik pro tento druh práce.

 

Zkušené operátorky pracují s moderními technologiemi - PC, navigace, GPS a podobně, aby se k vám odborná pomoc dostala co nejrychleji a byla na profesionální úrovni.

 

Operační středisko spolupracuje se všemi složkami Integrovaného záchranného systému (IZS) - policií, hasiči, horskou službou, vodní záchrannou službou atd.

 

Nejdůležitější je zachovat klid, mít "chladnou hlavu" a aktivovat záchranný řetězec

Chápeme, že je to stresová situace, ve které jste se ocitli často poprvé, ale křikem a slovy "rychle přijeďte"- příjezd záchranné služby neurychlíte. Naopak hovor zbytečně prodloužíte a pacient tím přichází o cenné minuty, které jsou důležité pro záchranu jeho života.

Při záchraně lidského života mimo zdravotnické zařízení je velmi důležitý takzvaný záchranný řetězec. Jedná se o systém, který zajišťuje pokud možno co nejplynulejší péči o kritického pacienta. Základními články tohoto řetězce jsou: laická první pomoc – aktivace zdravotnické záchranné služby – péče o pacienta do příjezdu záchranářů – převzetí pacienta zdravotnickou záchrannou službou a profesionální první pomoc – stabilizace pacienta a převoz do nemocnice k dalšímu ošetření.


plyšák Kryštůfek