Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > ZZS KVK > Zdravotnické operační středisko

Zdravotnické operační středisko


Zdravotnické operační středisko záchranné služby v Karlovarském krajikam_a_kdy_volat_a_co_rici_na_155.jpg

Zdravotnické operační středisko je centrálním pracovištěm operačního řízení pro Karlovarský kraj, se sídlem v Karlových Varech. Přijímá veškeré tísňové výzvy z pevných a mobilních telefonů na tísňovou linku 155 a dále pak přebírá výzvy zdravotnického charakteru od tísňové linky 112, včetně datové věty od operačního střediska PČR. Dále využívá služeb SMS pro neslyšící.

 

Úkol zdravotnického operačního střediska

  • Úkolem zdravotnického operačního střediska je volajícímu tísňovou linku poskytnout kvalifikovanou první pomoc a vyslat na místo zásahu posádku záchranné služby.
  • Na operačním středisku pracují kvalifikované zdravotní sestry se specializačním studiem v oboru anestezie, resuscitace, intenzivní péče či psychologie. Operátorky mají speciální výcvik pro tento druh práce.
  • Zkušené operátorky pracují s moderními technologiemi - PC, navigace, GPS a podobně, aby se k vám odborná pomoc dostala co nejrychleji a byla na profesionální úrovni.
  • Operační středisko spolupracuje se všemi složkami Integrovaného záchranného systému (IZS) - policií, hasiči, horskou službou, vodní záchrannou službou atd.
 

Nejdůležitější je zachovat klid, mít "chladnou hlavu" a aktivovat záchranný řetězec

  • Chápeme, že je to stresová situace, ve které jste se ocitli často poprvé, ale křikem a slovy "rychle přijeďte"- příjezd záchranné služby neurychlíte. Naopak hovor zbytečně prodloužíte a pacient tím přichází o cenné minuty, které jsou důležité pro záchranu jeho života.
  • Při záchraně lidského života mimo zdravotnické zařízení je velmi důležitý takzvaný záchranný řetězec. Jedná se o systém, který zajišťuje pokud možno co nejplynulejší péči o kritického pacienta. Základními články tohoto řetězce jsou: laická první pomoc – aktivace zdravotnické záchranné služby – péče o pacienta do příjezdu záchranářů – převzetí pacienta zdravotnickou záchrannou službou a profesionální první pomoc – stabilizace pacienta a převoz do nemocnice k dalšímu ošetření.