Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Pro veřejnost > Tísňová linka 155

Tísňová linka 155


V případě ohrožení života volejte ihned tísňovou linku

operátorka zdravotnického operačního střediska1. Vytočte číslo 155 vždy bez předvolby a vždy zdarma z jakéhokoliv telefonu, telefonní budky i mobilního telefonu.

2. Důležité informace pro operátora zdravotnického operačního střediska (dispečinku) záchranné služby:

  • KAM mají být výjezdové skupiny ZZS KVK vyslány - tedy odkud voláte, místo, kde se pacient nachází - město/obec, název ulice, číslo domu, patro či jiné číselné orientační body, jako je číslo lampy nebo v případě dopravních nehod například číslo silnice, kilomentrovník, číslo přejezdu,
    • CO se stalo, jaký je zdravotní stav pacienta (dýchá? komunikuje? krvácí? co ho bolí? je bledý? apod.) a kolik je na místě pacientů/raněných.
    • Na další potřebné informace se Vás operátor linky 155 zeptá.

3. Operátorka vyhodnotí stav pacienta dle sdělených informací a zároveň na místo vysílá výjezdovou skupinu RZP nebo RZP s RV.

4. Záchranáři jsou v této chvíli na cestě. Do jejich příjezdu je potřeba se o zdraví či život pacienta společně postarat.

  • Operátorka Vám bude po celou dobu radit, co máte do příjezdu záchranářů dělat.
  • Za všech okolností se snažte zachovat klid a soustředit se na pomoc raněnému.
  • Pokud jste na místě jediní, kdo může poskytovat první pomoc a máte možnost hlasitého odposlechu na mobilním telefonu, učiňte tak. Je potřeba neustále poslouchat instrukce operátorky a mít volné ruce pro záchranu.
  • Mobilní telefon nechte zapnutý i v situaci, kdy bude hovor ukončen, aby Vám posádka či operátorka mohla zavolat zpět.
  • Kvalitní první pomoc můžete poskytnout i Vy. Operátorka Vás povede odbornými instrukcemi. Nejhorší je nedělat nic. Pomozte nám zachránit život.

Informace pro neslyšící

V rámci aplikace Záchranka je zaintegrováno telefonní číslo, přes které je možné kontaktovat operátora na tísňové lince. Tuto cestu také upřednostňujeme, jelikož s sebou přináší další výhody, které mohou zrychlit naši práci. Pokud neslyšící nemá možnost kontaktovat nás prostřednictvím aplikace Záchranka, je potřeba zvolit druhou možnost a to zaslat SMS na telefonní číslo 721 144 155.

plyšák Kryštůfek