Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > AUTOMATIZOVANÉ EXTERNÍ DEFIBRILÁTORY V KARLOVARSKÉM KRAJI

AUTOMATIZOVANÉ EXTERNÍ DEFIBRILÁTORY V KARLOVARSKÉM KRAJIDatum konání:
23.2.2018

Dnes byl již po třetí použit v letošním roce automatizovaný externí defibrilátor (AED) first responderem, tentokrát konkrétně městskou policií. Do projektu Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje „Časná defibrilace v Karlovarském kraji“ se v létě minulé roku začaly postupně zapojovat ostatní složky IZS v Karlovarském kraji. V lednu 2018 bylo zapůjčeno 20 přístrojů AED právě těmto spolupracujícím složkám. Finanční prostředky na nákup přístrojů poskytl Karlovarský kraj.
Výběr těchto míst určila ZZS KVK podle jednoduché logiky. V první vlně bylo cílem pokrýt zejména ty oblasti, které jsou pro ZZS KVK problémové z pohledu časové dostupnosti, respektive místa, kde je velmi pravděpodobné, že mohou být ostatní složky IZS na místě rychleji než záchranáři samotní. Tedy využití našich kolegů u případů srdečních zástav, kde jde v první řadě o čas.

„Samozřejmě jsou vždy všichni first respondeři vyškoleni lektory ze vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS KVK nejen ve správném použití přístroje, ale také v poskytnutí neodkladné resusictace. Jen u Policie ČR se jednalo o přibližně 200 policistů, které jsme školili od září 2017 v několika etapách. Dále byli proškoleni kolegové z Hasičského záchranného sboru, dobrovolní hasiči a členové horské služby, kterým byly naše přístroje zapůjčeny. Tato školení budou i nadále probíhat v určených periodicitách.“ upřesnila PhDr. Nikola Brizgalová, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS KVK.
„Na projektu dále pracujeme. Snažíme se vytipovat další místa, kde by bylo umístění, respektive zapůjčení přístrojů AED first responderům vhodné. Samozřejmě velkou roli hraje také finanční stránka věci ve smyslu nákupu přístrojů AED a jejich dalšího provozu. V současné době ale funguje výborná spolupráce s Karlovarským krajem, takže můžeme garantovat rozšíření o další vhodné lokality. V budoucnu bychom chtěli realizovat umístění přístrojů AED mezi další klíčové složky IZS v Karlovarském kraji, popřípadě i na klíčová veřejná místa, kde je například vysoká frekvence lidí či zvýšené riziko srdeční zástavy.“ řekl Radek Hes, vedoucí zdravotnického operačního střediska ZZS KVK a vedoucí projektu.

Místa pokrytí AED:
• Obvodní oddělení policie – Aš, Bečov nad Teplou, Bochov, Habartov, Cheb, Jáchymov, Lázně Kynžvart, Loket nad Ohří, Nová Role, Pernink, Plesná (11 zapůjčených přístrojů ze ZZS KVK),
• Hasičský záchranný sbor – Mariánské Lázně, Toužim, Kraslice (1 přístroj zapůjčen ze ZZS KVK, 2 přístroje vlastní),
• Sbor dobrovolných hasičů – Boží Dar, Březová u Sokolova, Kynšperk nad Ohří, Letiště Karlovy Vary, Ostrov, Potůčky, Horní Slavkov, Teplá, Žlutice (3 přístroje zapůjčené ze ZZS KVK, 5 přístrojů vlastních),
• Horská služba – Boží Dar, Klínovec, Plešivec, Bublava, Pernink (všechny přístroje vlastní),
• Městská policie – 2x Karlovy Vary, Nejdek, Ostrov, Sokolov, Boží Dar, Františkovy Lázně, Chodov (5 zapůjčených přístrojů ze ZZS KVK, 3 vlastní).


plyšák Kryštůfek