Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > LUCAS 2 - DALŠÍ PARŤÁCI ZÁCHRANÁŘŮ KARLOVARSKÉ KRAJE

LUCAS 2 - DALŠÍ PARŤÁCI ZÁCHRANÁŘŮ KARLOVARSKÉ KRAJEDatum konání:
18.4.2014
V srpnu 2013 pořídila záchranka Karlovarského kraje svůj první LUCAS 2. Vzhledem k tomu, že se v praxi ukázalo, jak moc ušetří přístroj záchranářům drahocenný čas při záchraně životů, rozhodli jsme se pořídit toto vybavení postupně do více výjezdových skupin. Díky pomoci měst a obcí v kraji a podpory našeho zřizovatele jsme pořídili přístroje, které zkvalitní přednemocniční neodkladnou péči pro obyvatele celého kraje.
 
LUCAS 2 je přístroj, který provádí nepřímou masáž srdce díky zajištění kvalitního automatického stlačování hrudníku. Ten, kdo zná teorii o resuscitaci, čili nepřímé masáži srdce, ví, že takové oživování trvá minuty až desítky minut, během kterých není možné dělat nic jiného, navíc síly se postupně vyčerpávají. Ale právě stále stejné a vydatné stlačování hrudníku je klíčem k udržení krevního oběhu a k přežití. Ten, kdo resuscitaci zažil i v praxi navíc ví, že jedna minuta trvá mnohem déle, než obvykle a jedna minuta resuscitace je srovnatelná s cvičením v posilovně. Třetí úhel pohledu je čas, čas, který rozhoduje o přežití. Systém LUCAS 2 je další pár rukou, který dává pacientům větší šanci na přežití. Záchranáři je totiž mohou soustředit na ostatní život zachraňující úkony.
 
Už při pořízení prvního LUCASe 2 jsme věděli, o jaký přínos půjde, a plánovali jsme rozšíření tohoto systému do více výjezdových skupin v našem kraji. Praxe nám navíc ukázala, že využitelnost přístroje je opravdu vysoká a jeho uplatnění je napříč celým krajem. Z tohoto důvodu jsme ještě v létě 2013 oslovili města a obce v kraji a požádali je o poskytnutí finančního příspěvku na tyto přístroje. Hodnota přístroje LUCAS 2 je více než 350.000 Kč. K dnešnímu dni, jsme od níže uvedených měst a obcí obdrželi částku 713.000 Kč. „Karlovarský kraj, zřizovatel ZZS, pro rok 2014 poskytl 820.000 Kč na nákup LUCASů. Ostatní náklady na nákup přístrojů nese ZZS KVK.“ řekl Bc. Miloslav Čermák, náměstkem hejtmana pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví.
 
Stále platí, že do budoucna, v letech 2014 – 2015, plánujeme rozšířit tento systém do všech našich výjezdových skupin. Z poskytnutých finančních prostředků, z vlastních zdrojů a za podpory Karlovarského kraje a obcí jsme letos pořídili sedm přístrojů. V následujícím roce by se pak měl LUCAS 2 stát vybavením úplně každé sanitky.“ řekl MUDr. Roman Sýkora, Ph.D., ředitel ZZS KVK.
 
 
Děkujeme všem městům a obcím, které se svým finančním příspěvkem podílí na nákupu tohoto systému. Velice si vážíme pomoci a podpory, kterou všichni projevili – Město Aš, Město Karlovy Vary, Město Cheb, Město Ostrov, Město Nejdek, Obec Pomezí nad Ohří, Obec Okrouhlá, Obec Hájek, Město Bochov, Obec Hazlov, Obec Verušičky, Obec Třebeň, Město Jáchymov, Obec Milíkov, Obec Lipová, Obec Krásná, Obec Drmoul, Obec Jenišov, Obec Nové Hamry a Obec Stará Voda. Velký dík patří samozřejmě i našemu zřizovateli.

plyšák Kryštůfek