Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > OBNOVA VOZOVÉHO PARKU A NOVINKY ROKU 2021

OBNOVA VOZOVÉHO PARKU A NOVINKY ROKU 2021Datum konání:
21.5.2021

Pět nových sanitek dorazilo na Zdravotnickou záchrannou službu Karlovarského kraje. Budou na základnách v Karlových Varech, Ostrově, Mariánských Lázních a v Chebu. Všechny vozy jsou vybaveny speciálním samonakládacím systémem, což je pro záchranáře velké plus.

Krajská záchranka začala už před 8 lety s pravidelnou obměnou vozového parku. Každý rok obměňujeme 5 vozů RZP a 1 vůz RV. Každé 4 roky se tedy vymění ostré výjezdové vozy. Praxe ukázala, že jsme se vydali správnou cestou. Čtyřleté období se opakovaně ukazuje být hranicí, kdy je zachována funkčnost vozu při ještě akceptovatelných nákladech na opravy. Po čtyřech letech je nájezd kilometrů, zejména u vozů RZP, okolo 300 tis. km. V 5. roce našeho náročného provozu se zpravidla začínají projevovat různá opotřebení vyžadující nákladnější opravy vozu, což znamená jeho dlouhodobější odstavení z provozu a nahrazení záložním vozidlem. Finanční náročnost na opravy v 5. roce skokově stoupá..

„Systém pravidelné pětileté obnovy sanitek v režimu „5+1“ se nám jeví jako ideální a rozhodně v něm hodláme pokračovat i v dalších letech. Na začátku roku jsme již pořídili vozidlo RV (s lékařem), jehož domovskou základnou je Sokolov. Od června budou křižovat náš kraj také nové sanitky RZP (se záchranáři). Dvě umístíme do Karlových Varů a po jedné do Chebu, Mariánských lázní a do Ostrova.“ řekl MUDr. Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského Kraje.

Financování sanitek je zajištěno z krajského rozpočtu a z fondu České kanceláře pojistitelů. „Zmiňovaných 5 sanitek záchranka hradí z dotace Karlovarského kraje. V letošním roce vyšlo jedno takové vozidlo rychlé záchranné pomoci na 3, 5 milionu korun, všech 5 sanit tedy na 17, 4 milionu.  Menší vůz pro lékaře se vždy záchranka snaží pořídit z prostředků Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Všechna vozidla mají moderní vybavení, aby byla komfortní nejen pro převážené nemocné, ale i pro záchranáře,“ upřesnil Ing. Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje.

V případě sanit se jedná o tovární značku VW, konkrétně jde o Transporter T6. Světelná a výstražná zařízení jsou červeno modré barvy.

„Skvělou zprávou je, že jsme i tuto „várku“ sanitek mohli vybavit samonakládacím zařízením. To znamená, že jsou zde elektricky ovladatelná nosítka. Pro inovaci jsme se rozhodli zejména proto, abychom předcházeli pracovním úrazům a možným dlouhodobým zdravotním problémům se zády našich zaměstnanců ve výjezdu.“ Jak tato nosítka pomáhají snižovat vysokou fyzickou zátěž našich záchranářů, vysvětlil Mgr. Miloš Kukačka, vedoucí úseku nelékařských zdravotnických profesí karlovarské záchranky.

statistické údaje o nájezdu km vozů RZP v letech 2019 až 2021


plyšák Kryštůfek