Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > PREZENTACE ANALÝZY RESUSCITACÍ ZZSKVK NA MEZINÁRODNÍM KONGRESU EVROPSKÉ RESUSCITAČNÍ RADY

PREZENTACE ANALÝZY RESUSCITACÍ ZZSKVK NA MEZINÁRODNÍM KONGRESU EVROPSKÉ RESUSCITAČNÍ RADYVe dnech 16. – 17. 6. 2022 proběhl v Belgických Antverpách mezinárodní kongres Evropské resuscitační rady (ERC) Resuscitation 2022, jehož se za Zdravotnickou záchrannou službu Karlovarského kraje zúčastnili MUDr. Roman Sýkora, Ph.D., MHA a PhDr. David Peřan, Ph.D. V rámci sekce o epidemiologii a výsledcích resuscitace (Epidemiology and outcome) prezentovali výsledky analýzy resuscitací proběhlých v období pandemie onemocnění Covid-19, kdy se zaměřili především na místa, kde k zástavám oběhů docházelo. Vzhledem k omezení pohybu osob v době vyhlášeného nouzového stavu není překvapením, že ubylo zástav oběhu na veřejných místech a naopak přibylo zástav oběhu v domácnostech. Tento fakt je potřeba vzít v úvahu do budoucna, pokud by byl opět omezován pohyb osob, protože u zástav oběhu v domácnostech je snížená dostupnost first responderů, včetně využití automatizovaných externích defibrilátorů. Jedná se o faktory, které musí zdravotnické systémy a především zdravotnické záchranné služby zohlednit a přizpůsobit se jim, aby byla zajištěna co nejvyšší šance na přežití náhlých zástav oběhu.

Během závěrečného ceremoniálu obdržel David Peřan Fellowship of the European Resuscitation Council (FERC) za významný přínos resuscitační medicíně zejména v souvislosti s rozšiřováním certifikovaných kurzů ERC do dalších zemí a za činnost v komisi pro vědeckou a vzdělávací činnost (Science and Education Committee), kde se od roku 2017 podílí na tvorbě výukových materiálů a manuálů ERC pro rozšířenou resuscitaci.

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje získala v roce 2022 statut organizátora kurzů ERC pro kurz Immediate Life Support a zařadila se tak po bok organizací, které budou vyučovat resuscitaci podle vysokých standardů ERC a těchto výukových materiálů.

 IMG-20220622-WA0003.jpgIMG-20220622-WA0009.jpgIMG-20220622-WA0010.jpgIMG-20220622-WA0011.jpg

Odkaz na abstrakt č. P121: https://doi.org/10.1016/S0300-9572(22)00531-7

Do the Covid-19 Pandemics Restrictions Influence the Place of Onset of Out-of-hospital Cardiac Arrests in the Karlovy Vary Region (Czech Republic)?

David Peřan, Roman Sýkora, Metoděj Renza, Miloš Kukačka, Radek Hes, Nikola Brizgalová, Jiří Smetana


plyšák Kryštůfek