Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > VÁNOCE A VÁNOČNÍ SVÁTKY NA ZÁCHRANCE

VÁNOCE A VÁNOČNÍ SVÁTKY NA ZÁCHRANCEDatum konání:
29.12.2014

Vánoce pro naše záchranáře začaly hned ošklivou dopravní nehodou cyklisty a dvou osobních automobilů u Bochova. 24. 12. 2014 vyjížděli záchranáři k 96 pacientům, což bylo pouze o 3 více, nežli loni. V roce 2013 jsme na Vánoce vyjížděli spíše k ženám, v tomto roce více k mužům. Loni bylo největší procento pacientů z Varska, kdežto letos z Chebska, což také odpovídá vyššímu počtu transportovaných pacientů do Nemocnice v Karlových Varech loni, a do Nemocnice v Chebu letos. Na Protialkoholní záchytné stanici byly minulé Vánoce zcela bez klientů, letos umístila dva. Statistickou zajímavostí Vánoc na naší záchrance je, že náš nejmladší pacient je vždy půlroční chlapec cizí národnosti a nejstarší pacientkou 92 letá žena, samozřejmě nejde o stejné osoby. V roce 2013 se jednalo o půlročního chlapce z Ruska a 92 letou ženu, v tomto roce o půlročního chlapce z Rumunska a 92 letou ženu. Každý rok o Vánocích také zaznamenáváme jeden převoz do SRN.

I vánoční svátky se nesly v podobném duchu. Od 25. do 27. 12. 2014 vyjeli záchranáři k 322 pacientům, což bylo o 27 více než v roce 2013. Stejně jako o Vánocích se v roce 2013 vyjíždělo spíše k ženám a v roce 2014 spíše k mužům. O letošních svátcích jsme ošetřili více cizinců nežli loni, v roce 2013 sedm, letos třináct. Nejvíce se jezdilo na Varsku, nejméně na Chebsku a Sokolovsko mělo stejný počet pacientů jako loni - 97. Statisticky nepříjemnou zajímavostí je, že loni, stejně jako letos vyjížděli záchranáři k poranění hlavy malého dítěte. Vyjížděli jsme také k pádu z okna ve 4. patře a přišla také výzva „cyklista pod osobním automobilem“. Tradiční výjezdy byly k bolestem břicha, zad, kolapsům a nevolnostem, dušnostem, poruchám způsobeným alkoholem a k horečkám. Bohužel nechyběly také otřesy mozku a otevřené rány. Loni byla naší nejmladší pacientkou půlroční holčička a 92letý muž, letos půlroční chlapec a 92letá žena. Do Nemocnice v Karlových Varech jsme transportovali celkem 102 pacientů v roce 2013 a 90 letos. Do Nemocnice Sokolov v roce 2013 transportovali výjezdové skupiny ZZS KVK 77 pacientů, letos 81. Pro poskytnutí další zdravotní péče jsme v roce 2013 transportovali do Nemocnice v Chebu 53 pacientů, letos 62. Nemocnice Ostrov přijala v roce 2013 10 pacientů, letos 19. Loni zdravotní stav několika pacientů ošetřených našimi záchranáři nevyžadoval další péči a 19 jich bylo ponecháno na místě, letos se jednalo o 26 pacientů.
 
Vánoce a vánoční svátky nebývají pro záchranáře žádný med, a když už jsou za námi, čeká krušná noc jménem Silvestr. Tady bychom rádi vzkázali všem, aby na sebe byli opatrní, zejména v souvislosti se zábavní pyrotechnikou. Spousta případů totiž končí, nebo spíše začíná naším výjezdem k popáleninám v lepším případě, v horším případě k otevřeným ranám a na ten nejhorší radši pomýšlet ani nebudeme. Dále chceme vzkázat, aby požití alkoholu odpovídalo té menší míře a bylo prokládáno jídlem a pitím nealkoholických nápojů. Pokud se totiž vyhnete té horší variantě, která představuje různě závažné úrazy v souvislosti s hladinou alkoholu v krvi, nemusíte se vyhnout noci na naší Protialkoholní záchytné stanici, což určitě není vaše představa o příjemném Silvestru.
 
Vzhledem k vývoji počasí v posledních dnech a výhledu na tento týden máme další vzkaz týkající se opatrnosti. Řidiči by si měli uvědomit, zda je výhodnější ušetřit pár minut a riskovat nepřiměřenou jízdu, nebo dojet zdraví. Chodci by měli volit vhodnou obuv, chodit opatrně a na přechodech myslet na to, že brzdná dráha vozidla v těchto podmínkách může být delší, než se zdá. Chodci a také cyklisti by měli zvolit takové oblečení a doplňky, aby byli co nejvíce nepřehlédnutelní.
 
Poslední náš vzkaz a zároveň přání se týká našich projíždějících sanitek a chování ostatních účastníků provozu na komunikacích. Jde sice o přání celoroční, ale v těchto podmínkách pro nás o to důležitější. Když projíždí záchranářské auto, není potřeba jednat unáhleně. Stačí jen zajet ke straně tak, aby měla záchranka prostor k průjezdu. Není úplně moudré zcela zastavit, protože jí tím můžete cestu naopak zablokovat nebo to mohou udělat auta za vámi, která už nemají kam uhnout. Stačí pomalu a plynule jet u krajnice. Naši řidiči jsou profíci a dokáží si s lecčíms poradit. Je ale potřeba si uvědomit, že jsou to ti, kteří se potřebují rychle dostat k pacientovi a je potřeba jim už tak nesnadnou situaci alespoň trochu usnadnit. Bylo by tedy naším přáním zejména to, aby vozidla v obou směrech zajela k okraji komunikace a sanitka tak mohla projet středem, jakoby tu ani žádná jiná vozidla nebyla. Je to malé gesto ze strany řidiče, které může znamenat rozhodné vteřiny pro pacienta.

plyšák Kryštůfek