Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Záchranář roku 2013

Záchranář roku 2013Datum konání:
28.3.2014

28. březen 2014, den, kdy prezident republiky předával Zlaté záchranářské kříže a Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje oceňovala záchranáře roku 2013 v Kulturním centru Svoboda v Chebu.

28. března po dvacáté hodině večerní začala akce, která se již stala tradicí „Záchranář roku“. Jedná se o ocenění zaměstnanců Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, kteří při výkonu práce v předcházejícím roce udělali něco výjimečného. Letošní ročník byl poprvé spojen s plesem záchranářů a navíc se změnilo složení oceňovaných kategorií. Akce probíhala pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje, PaedDr. Josefa Novotného a starosty města Cheb, RNDr. Pavla Vanouška.

Letošní ročník zahrnoval celkem tři kategorie pro ocenění Záchranář roku 2013. Jednalo se o Záchranáře roku, Výjezd roku a Spolupráci v rámci IZS. Speciální poděkování pak patřilo Počinu roku. Mezi jednotlivými kategoriemi, stejně jako po celou dobu akce se o zábavu starali umělci Zoran Gajič, instruktorky Trinity a tanečníci Jan Onder s partnerkou. Nejprve k poslechu, následně pak k tanci hrála skupina Koala. Plesová zábava se pak naplno rozjela po poděkování a ocenění za počin roku 2013 a poděkování řediteli ZZS KVK.

Pojďme si tedy představit jednotlivé výherce v kategoriích a příběhy, díky kterým si zaslouží minimálně takovéto ocenění.

Záchranář roku

Ocenění Záchranář roku si jistě zaslouží někdo, kdo na záchranné službě prožil celý profesní život a je jedním z nejdéle sloužících záchranářů u ZZS KVK, od roku 1973. Svým klidem, dobrou náladou, rozvahou a letitými zkušenostmi přispívá ke zvládání stresových situací, se kterými se posádky ZZS KVK na výjezdech denně setkávají. Vede kroniku výjezdové základny Karlovy Vary od svého nástupu k organizaci a v kronice nechybí ani informace o důležitých chvílích záchranky jako celku. Když své již tři díly kroniky někomu ukazuje, vypráví příběhy, které se staly tak, že vás mrzí, že už kronika končí.

Oceněný: Jiří POLÁK, cenu předává: hejtman Karlovarského kraje PaedDr. Josef Novotný. 

Výjezd roku

Dne 31. 10. 2013 vyjížděl tým rychlé zdravotnické pomoci v setkávacím systému s RV k dopravní nehodě za Dolním Žandovem, kde došlo ke kolizi osobního automobilu s traktorem se zapřaženým zemědělským strojem. Následovalo převrácení traktoru do příkopu na střechu, při kterém došlo ke katapultování nepřipoutaného řidiče traktoru mimo vozidlo. Řidič osobního automobilu odmítl veškeré ošetření. Vyšetření katapultovaného traktoristy, který si stěžoval na bolest pravé poloviny těla, nebylo nikterak jednoduché, stejně jako transport do záchranky z důvodu nedostačujících rozměrů fixačních pomůcek, jelikož pacient vážil 200 kg. I překlad do vyžádaného vrtulníky s sebou nesl problémy, pilot musel na místě zanechat část vybavení. Pacient byl nakonec letecky transportován do FN Plzeň Lochotín s podezřením na sériové zlomeniny a poranění páteře.

Ocenění: Posádka RZP Mariánské Lázně: Adam GABRIEL – záchranář, Jindřich HOVOERKA – řidič, Posádka RV Cheb: MUDr. Antonín NIKODÉM – lékař, Marek ČEJKA – řidič. Ceny předal starosta města Cheb RNDr. Pavel Vanoušek

Spolupráce v rámci IZS

Pro tento ročník byl vybrán případ mladé slečny s náhlou zástavou oběhu na vlakovém nádraží, kterou pomáhal oživovat nejprve její otec a následně policista, který zrovna projížděl okolo na obhlídku okolí nádraží. Po příjezdu našich posádek pokračovali v resuscitaci naši záchranáři. Oživování pacientky trvalo celkem více jak 30 minut, po kterých se podařilo slečnu přivést ke vědomí. Tento případ měl nejen šťastný konec, ale i dojemný příběh. Proto jsme byli rádi, když naše pozvání přijala slečna Rumlová, hlavní postava tohoto příběhu, která šla na pódium níže uvedeným výjezdovým skupinám ZZS a zmíněnému policistovi poděkovat a předat ceny v doprovodu svého otce. Ocenění: Posádka RZP Cheb: Romana KLÍMOVÁ – záchranářka, Tomáš KOŹÍK – řidič. Posádka RV Cheb: MUDr. Adriana KOTRCHOVÁ – lékařka, Tomáš MALEC – řidič. Policista prap. Vladimíra Melničuk.

Speciální poděkování patří ještě do Sokolova. Nejednalo se sice o žádnou oficiální kategorii, ale v podstatě s touto akcí velice souvisel dobrý skutek, který jsme nazvali Počin roku. Nejde o záchranu při výjezdu, nýbrž o záchranu či pomoc v nouzi. Vše začalo výzvou sokolovského řidiče na humanitární sbírku všeho potřebného pro rodiny na Mělnicku, postižené povodněmi. Během dvou dnů se podařilo shromáždit finanční prostředky na nákup desinfekcí, košťat, rukavic a dalších věcí nezbytných v boji s následky přírodního živlu, které naplnily až po střechu celá dvě sanitní vozidla, která pro tento účel poskytla ZZS KVK. Vzhledem k tomu, že zájem pomoci byl i po návratu zpět obrovský, celá akce se zopakovala znovu. V roce 2013 tak 2x vyjížděly vozy záchranky do zatopených oblastí.

Náš speciální díky patří Petrovi Maternovi, řidiči, který s myšlenkou pomoci přišel, jeho kolegovi Romanu Skalickému, který se s ním vypravil do postižené oblasti, ale v neposlední řadě i všem našim zaměstnancům, kteří se na sbírce podíleli.

Na závěr už zbývá ještě jedno důležité poděkování a to všem partnerům, kteří přispěli na tuto akci a díky nimž jsme mohli naše záchranáře ocenit v takovéto důstojné atmosféře.

 


plyšák Kryštůfek