Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Tiskové zprávy > ELEKTRONICKÉ NAHLAŠOVÁNÍ PACIENTŮ DO NEMOCNIC V KRAJI

ELEKTRONICKÉ NAHLAŠOVÁNÍ PACIENTŮ DO NEMOCNIC V KRAJIDatum konání:
1.6.2022

Elektronické avizování pacientů je jedna z řady vymožeností elektronizace, která je na naší záchrance používána z důvodu zkvalitnění a zrychlení předání informací o pacientovi. Jedná se o balíček důležitých a přesně cílených informací, se kterými potřebuje pracovat zdravotnické zařízení, do kterého pacienta transportujeme. Už několik let informace o pacientovi elektronicky avizujeme do nemocnice v Karlových Varech. Nyní se ale podařilo zapojit do ověřeného systému i ostatní nemocnice v kraji a zjednodušit celé avizování i prostřednictvím mobilní aplikace z mobilu záchranáře.

Pro pochopení smyslu elektronického avíza je třeba vrátit se úplně na začátek do doby, kdy elektronická varianta vůbec nefungovala. Informace o pacientovi hlásili záchranáři pomocí radiostanice (vysílačky) z místa události na zdravotnického operační středisko. Zde si je operátorka linky 155 zapsala, zavolala na příslušné oddělení v nemocnici, sdělila zdravotníkům nemocnice, že jim naši záchranáři budou předávat pacienta a potvrdila přijetí pacienta zpět posádce.

V první fázi elektronizace, v roce 2016, jsme chtěli více uvolnit ruce operátorkám a zkrátit čas vytěžování tohoto typu informací. Nastavili jsme strukturu dat, která se budou exportovat z informací zadaných záchranáři do výjezdového tabletu, tedy ze zdravotnické dokumentace pacienta. Protože informace vytěžujeme zejména pro nemocnici, zahájili jsme spolupráci s vedením KKN a.s. a v rámci testovacího režimu jsme pilovali rozsah zasílaných informací formou datové věty. U jednotlivých typů událostí jsme společně definovali rozsah avizovaných informací. Potvrzení přijetí pacienta ze strany zdravotnického zařízení probíhá rovněž elektronicky. S nemocnicí v Karlových Varech tak funguje elektronické avízo již roky. 

Druhá fáze elektronizace avizování obnášela zapojení ostatních zdravotnických zařízení v kraji, aby byl systém jednotný a smysluplný. Nyní máme za sebou testovací režim a od 1. 6. 2022 přecházíme do ostrého provozu. Prostřednictví elektronického avíza záchranka do nemocnic v Karlových Varech, Sokolově i Chebu odesílá informaci o pacientovi, nemocnice ji přijímají a odesílají potvrzení o přijetí pacienta. Pokud ho přijmout nemohou, vstupuje do procesu operační středisko a hledá pro pacienta jiné vhodné umístění. V současné chvíli je tedy spolupráce mezi výjezdovými skupinami ZZS KVK a příjmovými místy v kraji již nastavena a plně automatický systém nahlašování je funkční.

 Bonusem je pak avizování skrze mobilní aplikaci Medtext z mobilního telefonu záchranářů, což je náš cíl pro následující měsíce. Záchranáři si tak budou moci vybrat, jestli avízo odešlou z tabletu nebo z mobilu.

Co to znamená v praxi:

  • ZRYCHLENÍ - výměna informací mezi ošetřujícím zdravotnickým personálem, tedy mezi záchrankou a nemocnicí se výrazně zrychlila.
  • ELIMINACE RIZIK - odpadá radiová komunikace řidiče za jízdy.
  • STRUKTUROVANÉ PŘEDÁVÁNÍ INFORMACÍ - informace se předávají v jasně definované, sjednocené podobě, což je pro všechny zúčastněné přehlednější, pohodlnější a dochází k eliminaci komunikačních chyb.
  • ZKLIDNĚNÍ PROVOZU ZOS – na zdravotnickém operačním středisku došlo k významnému poklesu hlasových relací a tím i ke ztišení provozu. Automatizací procesu avizování jsme zefektivnili práci operátorek, což je s ohledem na trvalý nárůst jiných úkolů nezbytné.

plyšák Kryštůfek