Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Tiskové zprávy > TÍSŇOVÁ LINKA 155 OSLAVILA SVŮJ SVÁTEK

TÍSŇOVÁ LINKA 155 OSLAVILA SVŮJ SVÁTEKDatum konání:
15.5.2023

Symbolické datum 15. 5. je napříč všemi záchrankami v České republice  oslavováno jako Den linky 155. Tísňová linka Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje oslavila svůj svátek akcí pro veřejnost i školy v karlovarském Světě záchranářů. Zde si všichni příchozí mohli vyzkoušet tísňové volání, připomenout postupy při poskytování první pomoci, seznámit se se záchranářskou technikou i vybavením a především s prací operátorek a operátorů linky 155.

V Karlovarském kraji v roce 2022 přijaly na tísňové lince 155 operátorky zdravotnického operačního střediska 75 972 hovorů. „Oproti letům předchozím šlo o mírný nárůst počtu hovorů,“ uvedl ředitel ZZS KVK Jiří Smetana s tím, že v roce 2021 přijala tísňová linka ZOS ZZS KVK 72 461 hovorů a v roce 2020 to bylo 72 732 hovorů. Za loňský rok eviduje Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR celkový počet téměř 1 228 tisíc výjezdů. Je to rekordní údaj, který představuje nárůst o více než
60 tisíc výjezdů (5 procent) oproti předchozímu roku. Nárůst v loňském roce zaznamenala naprostá většina zdravotnických záchranných služeb. Posádky tak každou hodinu vyjížděly k pacientům v průměru 140krát, to znamená více než dva výjezdy za minutu.

V České republice bylo v loňském roce celkem 612 výjezdových skupin zdravotnických záchranných služeb, které k pacientům vyrážely ze 318 základen. V Karlovarském kraji vyjíždějí za pacienty k poskytování přednemocniční neodkladné péče záchranářské i lékařské posádky ze 13 základen. Za každým takovým výjezdem záchranářské nebo lékařské posádky k pacientům je v naprosté většině případů tísňová výzva přijatá prostřednictvím linky 155 na některém ze 14 zdravotnických operačních středisek. Ta jsou rozmístěna po jednom v každém kraji, to naše sídlí v Karlových Varech, a v hlavním městě. Zde jsou volající spojeni během několika sekund s operátorkou či operátorem – profesionálními zdravotníky, kteří na základě poskytnutých informací rozhodují o vyslání posádek a pomáhají volajícím svými radami při poskytování první pomoci. Právě oni jsou tedy prostřednictvím telefonu a svého hlasu prvními zdravotníkem na místě a jsou zásadní součástí řetězce přežití pacientů.


plyšák Kryštůfek