Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Tiskové zprávy > Zdravotničtí záchranáři mají nový přírůstek ve svém vozovém parku

Zdravotničtí záchranáři mají nový přírůstek ve svém vozovém parkuDatum konání:
23.11.2017

Setkávací systém funguje na principu setkávání dvou typů výjezdových skupin, a to skupin rendez-vous (RV) a rychlé zdravotnické pomoci (RZP). Osobní nebo SUV vozidlo s lékařem se k pacientovi často dostane rychleji než velké sanitní vozidlo. V případě, že pacientův stav není natolik vážný, aby si vyžadoval přítomnost lékaře při transportu do zdravotnického zařízení, je skupina RV s lékařem opět volná a pacient je transportován prostřednictvím RZP. Škoda „Kardiak“, jak vozu přezdívají krajští záchranáři, bylo pořízeno z finančních prostředků Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů (ČKP) za celkem 1.208.790 korun.

„Jsme velmi rádi, že záchranáři v Sokolově mají v rámci setkávacího systému nový vůz, kterým se lékařská skupina může v případě potřeby dopravit za pacientem nejen na Sokolovsku, ale i v ostatních částech regionu. K financování vozidla je dlužno vysvětlit, že Fond zábrany škod tvoří odvody pojišťoven, které jsou oprávněny provozovat na území ČR pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Odvody činí tři procenta z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Takto získané prostředky spravuje Česká kancelář pojistitelů. Jsou rozdělovány mezi hasiče, záchranáře a subjekty, které se starají o zvýšení bezpečnosti na silnicích,“ upřesnil krajský radní Jan Bureš během slavnostního předání vozu.

Jedná se o automobil, který je vybaven i pro zásahy v náročnějším terénu.  „Vozidlo typu SUV prošlo komplexní úpravou pro potřeby zdravotnické záchranné služby.  Vůz je vyveden v odstínu RAL 1026 s vysoce odrazivými retroreflexními prvky, osazen nejmodernější majákovou a výstražnou technikou a připraven pro zástavbu dalších prvků dle potřeb záchranky,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Roman Sýkora.

Automobil s pohonem 4x4 se spojkou Haldex, zajišťující jeho snadnější průchodnost terénem, je poháněno motorem o výkonu 140 Kw. Motor je kombinován se sedmi stupňovou automatickou převodovku DSG s možností ručního řazení, která tak zajišťuje plynulejší jízdu zvláště v městském provozu. Pro užití v režimu zdravotnické záchranné služby je motor vybaven předehřevem z důvodu, aby byl vždy připraven pro okamžitou maximální zátěž. Výhodou je také velký nástupní prostor a průchozí výška pod otevřeným víkem zavazadlového prostoru, kde pohodlně projde i 190 cm vysoký člověk. Pro práci záchranářů v různých povětrnostních a terénních podmínkách je vůz také vybaven nejrůznějšími systémy, jako je například asistent pro pomoc při rozjezdu do kopce a pro jízdu z kopce. Auto má vyhřívané čelní sklo a ostřikovače čelního skla pro zásahy v zimním období. Do vozidla byla zabudována vestavba s výsuvným modulem v prostoru kufru a dále na místě spolujezdce pro transport vybavení záchranářů a lékařů. Záchranáři navíc mají k dispozici i druhé sedadlo pro spolujezdce ve vozidle, což je v mnohých případech potřeba, a ve stávajících vozidlech systému Rendez Vous toto sedadlo z důvodu absence prostoru chybí.


plyšák Kryštůfek