Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > JAK JE TO NA ZÁCHRANCE S NEHODOVOSTÍ

JAK JE TO NA ZÁCHRANCE S NEHODOVOSTÍDatum konání:
12.2.2014
Vozy Zdravotnické záchranné služby za rok 2013 najely více jak 1,600.000 km. Průměrně lze tedy říci, že každé z našich vozidel najelo přes 73.000 km. V Evropské unii v průměru ujede každý ročně 9850 km. Česká republika se s počtem 6880 km na obyvatele řadí do spodní části tabulky, jak uvedla například ČTK. Každý náš vůz tedy zestárne za jeden rok o 10 let v porovnání s vozem běžného obyvatele. Proto je obměna vozového parku velice potřebná. Samozřejmě nelze srovnávat osobní vozy se služebními, ale stejně tak nelze srovnávat dopravní podmínky záchranek a jiných vozů. U osobních vozů má jejich majitel možnost rozhodnout se, že do takového terénu, nebo za takového počasí nebo takhle rychle prostě nepojede a zvolí jinou možnost.
 
Na co bychom rádi ale poukázali, je právě srovnání nehodovosti s osobními vozy, jelikož jde o velmi zajímavá čísla. Za rok 2013 byla záchranka ve statistickém průměru účastníkem dopravní nehody každých 200.000 km. U běžného občana a jeho vozu by to znamenalo být účastníkem dopravní nehody jednou za 29 let. Ale pokud se zamyslíme nad podrobným rozkladem, kdy rozdělíme případy dle druhu zavinění, vypadla by situace následovně.
Běžný občan by v porovnání se záchrankou musel být účastníkem dopravní nehody:
  • pouze jedenkrát za 77 let v souvislosti s tím, že by zažil střet se zvěří,
  • pouze jedenkrát za 77 let v souvislosti s tím, že by dopravní nehodu způsobila jiná osoba,
  • pouze jedenkrát za 232 let v souvislosti s tím, že by způsobil nehodu vlastním zaviněním,
  • nebo pouze jedenkrát za 232 let v souvislosti s nehodou na namrzlé vozovce.
Co konktrétně se za dopravní nehody na záchrance odehrálo?
V lednu 2013 došlo u jednoho vozu ze Sokolova a jednoho vozu z Ostrova ke střetu s lesní zvěří, v prosinci 2013 pak ještě jednou u vozu ze Sokolova. V únoru 2013 došlo k nehodě našeho převozového vozidla z Karlových Varů s jiným vozidlem, které nám nedalo přednost v jízdě. V březnu 2013 došlo k dopravní nehodě mezi naším vozidlem ze Sokolova a jiným vozidlem, jelikož náš řidič zpomalil kvůli situaci v provozu a řidič, jedoucí za ním, nedodržel bezpečnou vzdálenost a do naší záchranky zezadu narazil. Další případ, kdy řidič osobního vozidla nedal přednost v jízdě naší záchrance z Chebu, se odehrál v květnu 2013. V říjnu se odehrála první nehoda, jejímž viníkem byl náš zaměstnanec. Došlo ke středu našeho vozu s dopravní značkou, kterou náš řidič při couvání přehlédl. V prosinci 2013 havarovalo naše vozidlo na neošetřené namrzlé vozovce při výjezdu za pacientem.
 
Škody na uvedených vozidlech vyšplhaly na necelých 300.000 Kč, ale všechny nehody se obešly bez zranění a ohrožení pacientů. V tomto směru jsme rádi, že se zabýváme a realizujeme preventivní opatření, jako jsou školení řidičů záchranářů v terénu. Jedná se například o školení bezpečné jízdy na polygonu v Jihlavě, které naši řidiči absolvovali se sanitními vozy.

plyšák Kryštůfek