Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > NA BOHEMCE V SOKOLOVĚ PŘISTÁL VRTULNÍK

NA BOHEMCE V SOKOLOVĚ PŘISTÁL VRTULNÍKDatum konání:
7.2.2014

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje se dohodla s městem Sokolov na poskytnutí plochy pro přistání vrtulníku v případě  sekundárního převozu pacienta. Sekundárním převozem se rozumí převoz pacienta mezi zdravotnickými zařízeními, důvodem je zejména zdravotní stav pacienta, který vyžaduje péči na tzv. „vyšším pracovišti“. Jedná se tedy o převozy pacientů z našich nemocnic v kraji do zdravotnických zařízení v jiném kraji.

Město Sokolov pro tyto účely poskytlo plochu areálu Bohemia. 7. 2. 2014 po deváté hodině ranní proběhlo vybrání nejvhodnější plochy v tomto areálu a samotná zkouška přistání vrtulníku letecké záchranné služby. Na akci se podílel celý  integrovaný záchranný systém. Policie a hasiči vyzkoušeli zajištění prostoru a naše záchranná služba dojezd a předání pacienta letecké záchranné službě v těchto nových podmínkách.

Dodnes byl využíván heliport ve Vintířově, který provozuje Sokolovská uhelná. Spolupráce ve Vintířově je z našeho pohledu výborná a tento heliport bude využíván i nadále. Nyní se však můžeme rozhodnout, které místo bude vhodnější. To samozřejmě ale závisí na spoustě okolností. Nesporných výhod rozšíření o další místo pro přistání letecké záchranné služby, tedy o areál Bohemie, je několik. Zejména jde kratší čas transportu k vrtulníku – sekundární transporty z Nemocnice Sokolov obnášely převézt pacienta 10 km v záchrance do Vintířova a tam jej předat letecké záchranné službě. Nyní se čas významně zkrátí a i dle nově zavedeného systému usnadní. Převozy budou totiž fungovat tak, že posádka Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, resp. její řidič záchranář, vyzvedne posádku letecké záchranné služby a dopraví ji do nemocnice. Tam si pacienta osobně převezmou zajištěného tak, jak je potřeba (dle specifik letecké záchranné služby) a Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje pacienta i posádku dopraví zpět k vrtulníku. Navíc není tudíž potřeba využívat lékaře záchranky v potkávacím systému Rendez-vous a ten může poskytovat pomoc občanům kraje při primárních výjezdech.


plyšák Kryštůfek