Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > OBNOVA VOZOVÉHO PARKU 2020

OBNOVA VOZOVÉHO PARKU 2020Datum konání:
13.1.2021

Od konce roku 2020 jsou na ZZS KVK v provozu dva logistické speciály pro případ mimořádných událostí. Dále jsme pořídili vozidlo RV pro sokolovskou výjezdovou skupinu s lékařem. Sanitní speciály byly financovány z dotace MZČR pro krizovou připravenost a RV z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

 

Vozidlo RV

ZZS KVK zakoupila z prostředků Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů nové vozidlo pro rychlou lékařskou pomoc v setkávacím systému RV. Dojde tak k pravidelné obnově vozového parku a náhradě starého vozidla RV.

Od února 2021 už tedy máme na všech výjezdových základnách s lékařem RV Škoda Kodiaq 2.0 Tdi  s automatickou převodovkou a pohonem všech kol. Vozidla jsou upravena dle požadavků ZZS KVK tak, aby vyhovovala potřebám záchranářů a provozu ZZS. V úložném prostoru vozu je umístěno výsuvné plato, na kterém jsou připevněny zdravotnické přístroje a ostatní potřebné prostředky pro zásah na místě události jako například ruční svítilna, ochranné přilby a batohy záchranářů. Vozidla jsou vybavena paketem pro zvýšenou ochranu podvozku, přídavným nezávislým topením, parkovací kamerou a ledničkou pro skladování léčivých přípravků. Vozidla jsou také vybavena spojovací technikou, navigačním a sledovacím systémem a dále výstražným světelným a zvukovým zařízením.“ řekl Petr Královec, vedoucí provozního oddělení.

Poslední výjezdovou základnou s RV Škoda Yeti byla Teplá, kde má současné RV najeto téměř 280.000 kilometrů. Původní 3 roky starý sokolovský Kodiaq s aktuálním nájezdem 130 tis. km bude přesunut na výjezdovou základnu Teplá a nový bude umístěn na výjezdové základně Sokolov, kde máme nejvytíženější RV v kraji. Škoda Kodiaq vyšla na necelých 1,5 milionu Kč, včetně zástavby. Většinu finančních prostředků pokryly finance z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a necelých 10 % uhradila ZZS KVK z vlastních zdrojů.

2020 - nový sanitní vůz RV a logistické speciály 2020 - nový sanitní vůz RV 2020 - sanitní speciál ZZS KVK

Logistické speciály pro mimořádné události

ZZS KVK je vybavena dvěma vozidly pro případy vzniku mimořádných událostí. Jedná se logistické speciály, které jsou umístěny strategicky tak, aby byl zajištěn jejich včasný dojezd na místo události kdekoliv v kraji. Vozidla nahradila již zastaralý a nevyhovující Mercedes Benz Vario.

„Došlo k rozdělení materiálu do dvou na sobě nezávislých vozů a tím lepšímu rozložení sil.  Jedno vozidlo je umístěno na výjezdové základně Cheb a druhé na výjezdové základně Karlovy Vary. Jedná se o vozidla VW Crafter 2.0 TDi s manuální převodovkou a pohonem všech kol. Vozidla jsou speciálně upravena dle požadavků ZZS KVK tak, aby vyhovovala potřebám záchranářů na místě mimořádné události.“ upřesnil ředitel ZZS KVK MUDr. Jiří Smetana.

„Jedná se především o zástavbu v nákladovém prostoru vozu, kde jsou vestavěny regály a úložné prostory. Celý nákladový prostor rozdělen na technické vybavení (elektrocentrála, osvětlení vozidla i okolí, nafukovací stan a další nezbytné nářadí), materiální vybavení (pomůcky pro fixaci, imobilizaci a transport zraněných, box pro kyslíkovou terapii) a zdravotnické vybavení (zajištění základních životních funkcí, zástavu krvácení, teplotní management, vybavení pro ochranu před vysoce virulentními nákazami a další nezbytné ochranné prostředky). Dále jsou vozidla vybavena spojovací technikou, navigačním a sledovacím systémem a výstražným světelným a zvukovým zařízením. Jedná se jednoznačně o taktickou výhodu pro naše výjezdové skupiny s možností ošetření dalších minimálně 60 osob, ke které může dojít v případě vzniku mimořádné události na území Karlovarského kraje.“ uvedl Lukáš Kos, vedoucí pracoviště krizové připravenosti ZZS KVK.

Logistické speciály byly celé uhrazeny z dotace na krizovou připravenost od Ministerstva zdravotnictví ČR. Jedno vozidlo stálo 1,6 milionu Kč, celkem tedy 3,2 milionu Kč.

logo České kanceláře pojistitelů logo Ministerstva zdravotnictví ČR


plyšák Kryštůfek