Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Ostrý provoz nového operačního střediska zahájen

Ostrý provoz nového operačního střediska zahájenDatum konání:
2.6.2013

Od října, kdy se dispečink s původním vybavením přesunul do nové budovy, uběhlo osm měsíců pilné práce. Nové pracoviště bylo za tu dobu vybaveno nejmodernějšími technologiemi.

Nejmodernější technologie pro efektivní komunikaci

Operátorkám v operačním středisku usnadňuje práci jednoduché předávání případu výjezdové skupině, posádkám záchranných vozů zase pomáhá nové vybavení sanitních vozidel. Počítačové a zálohovací systémy jsou na nejlepší republikové úrovni. „Projekt je z 85% spolufinancován Evropskou unií, dalších 15% nákladů hradí Karlovarský kraj,“ vysvětluje náměstek hejtmana JUDr. Martin Havel.

Komunikace mezi dispečinkem a posádkou sanitních vozidel probíhala až doposud na analogové bázi. „Nyní jde vše přes digitalizované GPS systémy. Kromě automatického sledování polohy vozu, mohou posádky hlásit i svůj „status“, neboli stav, ve kterém se sanitní vozidlo nachází. Zda ještě zasahuje na místě, předává pacienta nebo je již volné a operátoři jej tak mohou použít k výjezdu pro dalšího nemocného,“ říká ředitel karlovarské záchranné služby MUDr. Roman Sýkora a dodává: „To vše usnadňuje práci operátorkám a maximálně zefektivňuje komunikaci i celý zásah u případu.“

Rychlá lékařská pomoc v systému Rendez-Vous

Nové operační středisko skvěle doplňuje po vzoru Evropy a ostatních krajů v ČR nově zaváděný Rendez-Vous systém. Jedná se o setkávání více posádek na místě zásahu. Lékař se může díky tomuto systému věnovat vždy nejzávažnějšímu případu a přitom může být posádka jiného vozu bez lékaře včas přítomna u jiné události, kde není lékař potřeba.

Operační středisko bude patřit ke špičce v České republice

Definitivní ukončení čeká evropský projekt technologického vybavení operačního střediska až ke konci roku, kdy budou pořízeny ještě chybějící komunikační technologie. „Nyní však již nic nebrání plnému rozjezdu moderního pracoviště. Díky dotaci z Evropské unie bude naše operační středisko patřit ke špičce v České republice,“ říká náměstek hejtmana Karlovarského kraje Bc. Miloslav Čermák.

Právě Karlovarský kraj je investorem celého projektu „Jednotná úroveň informačního systému operačního řízení a modernizace technologie pro příjem TV”, jehož náklady dosáhnou výše 35 milionů korun, přičemž 28,3 milionů korun poskytuje právě Evropská unie. Zbývajících 6,7 milionů korun uhradí Karlovarský kraj z vlastních zdrojů.


plyšák Kryštůfek