Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Září ve znamení taktických a prověřovacích cvičení

Září ve znamení taktických a prověřovacích cvičeníDatum konání:
30.9.2019

Začátkem září jsme se zúčastnili mezinárodního cvičení zaměřeného na zvládnutí šíleného střelce, tzv. AMOK. Toto cvičení se od běžných odlišovalo jednak samotným námětem, který není zcela typickým pro cvičení IZS a jednak dějem, který začal v sousedním Sasku a přesunul se poté na území České republiky.

Pro nás bylo cvičení přínosné zejména nácvikem spolupráce s Policií České republiky v roli vedoucí složky této mimořádné události. Situace kladla vysoký důraz na zajištění bezpečnosti všech zasahujících, kterou je tento typ události zcela výjimečný. Proti běžným cvičeným byl atypické rovněž druhy poranění, kde se naši záchranáři setkaly s větším počtem pacientů se střelnými a jinými násilnými zraněními.

           foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019      

 foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019  foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019 DSC_0204.JPG

(foto: Tereza Janatová)

25. 9. 2019, se ZZS KVK zúčastnila cvičení IZS s pracovním názvem Potopa. Šlo o soubor několika různých krizových situací, tzv. rozeher, v jejich rámci si naše výjezdové skupiny mohly vyzkoušet různé postupy a typy spolupráce  ostatními složkami IZS a v tomto případě i s vodní záchrannou službou.

Plnění našich úkolů jsme rozdělil do dvou úrovní  – taktické a prověřovací. V taktické části, která probíhala přes den, byli naši záchranáři informování o tématech cvičení a prověřovala se taktika zvládání modelových situací a dodržování stanovených postupů. Ve večerní fázi jsme pak tři náhodně vybrané výjezdové skupiny ze základen v Chebu, Aši a Mariánských Lázní prověřili na výjezdu, o kterém do poslední chvíle nevěděli, že je naaranžovaný. Mohli jsme tak posoudit reálné chování našich záchranářů z posádek RZP a sledovat, jak si s život ohrožujícím stavem dokáží poradit bez přítomnosti lékaře. Tento způsob výuky našich záchranářů je velmi náročný, nicméně s ohledem na předpokládaný vývoj záchranné služby v ČR nezbytný.

foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019 foto z taktických cvičení 2019

(foto: Rosťa Stach)

Jako po každém cvičení, i v těchto případech naši činnost analyzujeme. Je to podstatná zpětná vazba našemu vzdělávacímu výcvikovému středisku. To tak může dobře posoudit efektivitu své dosavadní činnosti a přesně stanovit další výukové cíle v rámci našeho kontinuálního vzdělávání zaměstnanců. Rozhodně se také nejedná a poslední cvičení v tomto roce.

Děkujeme všem zúčastněným za jejich zájem a nasazení.


plyšák Kryštůfek