Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Tiskové zprávy > SCHVÁLEN NÁKUP NOVOROZENECKÉ SANITKY

SCHVÁLEN NÁKUP NOVOROZENECKÉ SANITKYDatum konání:
6.10.2014

SCHVÁLEN NÁKUP NOVOROZENECKÉ SANITKY

Rada Karlovarského kraje schválila realizaci veřejné zakázky na „Dodávku silniční ambulance pro transport nedonošených a patologických novorozenců“. Záchranka Karlovarského kraje tedy pořídí novou „novorozeneckou sanitku“ pro převozy nedonošených novorozenců v kritických stavech. V současné době totiž vlastní pouze jedno takové sanitní vozidlo pořízené v roce 2007 a nemá jeho adekvátní náhradu pro případ, že by musel vůz do servisu.

CO JSOU VLASTNĚ PŘEVOZY NEDONOŠENÝCH NOVOROZENCŮ NEBO V KRITICKÝCH STAVECH? Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje zajišťuje ve spolupráci s týmem lékařů neonatologů a neonatologických sester z karlovarské nemocnice intenzivní transporty nedonošených a patologických novorozenců. Transport se provádí mezi novorozeneckým oddělením některé z nemocnic v Karlovarském kraji a novorozeneckou jednotkou intenzivní péče vyššího stupně buď v rámci perinatologického centra v Karlových Varech, nebo při potřebě vysoce specializované péče i mimo Karlovarský kraj.

JAKÁ MUSÍ BÝT „NOVOROZENECKÁ SANITKA“? Vozidlo musí splňovat veškeré bezpečnostní nároky kladené na sanitní vozidlo ZZS. „Nová „novorozenecká sanitka“ proto bude vybavena podle současných nejvyšších standardů k péči o novorozence a bude sloužit pouze pro tento účel. Kraj jako zřizovatel ZZS a současně majitel KKN, a. s. tak plní svůj slib z dubna letošního roku, že v návaznosti na potvrzení statutu Perinatologického centra intermediární péče v karlovarské nemocnici bude následně také zakoupena pro ZZS i nová novorozenecká sanitka, která bude převážet novorozence z celého kraje vyžadující tento typ specializované zdravotní péče“. Informoval Bc. Miloslav Čermák, náměstek hejtmana Karlovarského kraje. Běžnou sanitku pro převoz novorozence s celým týmem ošetřujícího personálu nelze použít. Novorozenecká sanita je vybavena jako vozidlo Rychlé lékařské pomoci a doplněna o nosítka s vyhřívaným inkubátorem, rozvody vzduchu a další drobné technické speciality. PROČ POTŘEBUJEME DALŠÍ VŮZ? Možnost transportu novorozence v inkubátoru je technicky velmi náročný proces a je nezbytnou součástí provozu záchranné služby a perinatologického centra v Karlovarském kraji. Každoročně narůstá počet novorozenců, které převážíme zejména mimo náš kraj. Najíždí se vysoký počet kilometrů a ne naší vinou vůz bývá i na několik dní či týdnů v servisu. „V současnosti při více než sto převozech novorozenců ročně je tedy třeba nahradit téměř osmiletý vůz, který zůstane nadále na záchrance jako náhradní.“ dodal MUDr. Roman Sýkora, Ph.D., ředitel ZZS KVK. Děti jsou naše budoucnost a Karlovarský kraj tuto oblast rozhodně nepodceňuje. „Jsme rádi, že nám daří neustále zlepšovat a rozvíjet kvalitu poskytované zdravotní péče a jasným důkazem je například i skutečnost, že Perinatologické centrum v karlovarské nemocnici mělo v roce 2013 nulovou úmrtnost.“ dodal náměstek. Čermák.

Tisková zpráv 2014 "Schválen nákup novorozenecké sanitky" v .pdf


plyšák Kryštůfek