Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Tiskové zprávy > TECHNOLOGIE DO SANITNÍCH VOZŮ Z EVROPSKÝCH DOTACÍ

TECHNOLOGIE DO SANITNÍCH VOZŮ Z EVROPSKÝCH DOTACÍDatum konání:
4.9.2015

Evropská dotace, kterou čerpá Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje má několik fází. Jednak je to dodávka 14 nových vozů Rychlé zdravotnické pomoci (RZP), dále dodávka mobilního technologického vybavení sanitních vozů.

14 nových vozů se již pro Karlovarskou záchranku vyrábí. V řešení je také systém eHealth, který představuje nový způsob komunikace mezi záchrannou službou a nemocnicemi. Naši technici intenzivně spolupracují s dodavatelem vybavení vozidel těmito technologiemi. 14 nových vozů bude vybaveno kompletní dodávkou mobilních technologií, stávající vozy budou dovybaveny technologiemi, které nyní ve vozech nejsou.

Vybavení do obou skupin vozů (14 nových vozů RZP a stávajících vozů):

  • Technologie systému eHealth obsahuje tablet s dokovací stanicí, který je umístěn stabilně ve vozidle RZP. Dokovací zařízení zajišťuje bezpečné uložení běhen transportu a dále plné nabití před použitím. Další část systému je tiskárna v  provedení pro bezproblémovou funkčnost v daných provozních podmínkách vozů ZZS. Software systému zajišťuje zadávání dat do výjezdové dokumentace již během výjezdu a její následné vytištění před návratem posádky na základnu.
  • Mobilní modem – datový modem zajišťující připojení k internetu během výjezdu. Je konstruován pro 2 SIM karty různých operátorů a umí přepínat připojení mezi nimi, což minimalizuje situace výpadku datového připojení. Modem vysílá do prostoru vozidla Wifi signál, který je potřebný zejména pro elektronické zadávání dat do zdravotnické dokumentace.
  • RoadScan – kamera se záznamem umístěná na předním skle ve vozidlech RZP i RV. Slouží pro zaznamenání dění před vozidlem i uvnitř prostoru řidiče a spolujezdce.  

Vybavení do 14 nových vozů RZP, které stávající vozy RZP nainstalováno již mají:

  • Navigace se statusovačem a GPS jednotkou – nejedná se o běžnou navigaci. Operátor zdravotnického střediska odesílá informaci o místě zásahu přímo do navigace ihned při komunikaci s volajícím na tísňové lince. Je také možné zasílat dopřesňující informace o cílovém bodu v době, kdy jsou již záchranáři na cestě k pacientovi. Statusovač v navigaci komunikuje se softwarem Zdravotnického operačního střediska a předává informace o stavu vozidla. Operátor tedy vidí, které vozidlo lze aktuálně pro výjezd použít, jestli je na výjezdu, jestli předává pacienta ve zdravotnickém zařízení a podobně. Díky GPS jednotce vidí operátor polohu vozidla.
  • Vozidlový terminál zajišťující hlasovou a datovou komunikaci výjezdové skupiny (posádky) vozidla RZP se zdravotnickým operačním střediskem ZZS KVK, dalšími vozy ZZS a složkami integrovaného záchranného systému.
  • Radiostanice přednostně určená pro komunikaci s leteckou záchrannou službou v místě zásahu. 

logo integrovaného operačního programu EU


plyšák Kryštůfek