Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Tiskové zprávy > ZÁCHRANKA BUDE MÍT PRVNÍ SUPER-ZÁCHRANÁŘE

ZÁCHRANKA BUDE MÍT PRVNÍ SUPER-ZÁCHRANÁŘEDatum konání:
25.4.2022

Super-záchranář je neoficiální označení pro absolventy specializačního oboru Zdravotnický záchranář pro urgentní medicínu. V podstatě jde o zdravotnického záchranáře, který má po absolvování intenzivního tříletého vzdělávání a složení atestační zkoušky rozšířené kompetence. Tedy může dělat některé úkony navíc, takové, které mohl dělat jen lékař.

Jedná se o efektivní vyplnění mezery v systému, kdy více jak 80 % výjezdů řeší na místě události zdravotnický záchranář, bez přítomnosti lékaře. Rozšířené kompetence tak zkracují čas, ve kterém jsme schopni pacientovi pomoci.

Studium je zaměřené na intenzivní péči, krizovou připravenost, operační řízení a urgentní medicínu, jeho součástí je nejenom teoretická příprava, ale zejména praktická průprava ve všech zmíněných oblastech. Praktické nácviky probíhají mimo jiné na akreditovaných pracovištích nemocničních zařízení, zdravotnických záchranných služeb a odděleních soudního lékařství. Celkově tvoří více jak polovinu celkového počtu hodiny studia. Závěrečná atestační zkouška se skládá ze dvou částí – praktické a teoretické. Praktická část má formu modelové situace v reálném čase, s reálnými pomůckami, v reálné výjezdové skupině (tedy s řidičem sanitního vozu), na pacientském robotickém simulátoru, včetně zpracování zdravotnické dokumentace. Dalším krokem je předvedení jednotlivých specifických praktických úkonů, jako je například zajištění dýchacích cest, obsluha zdravotnických přístrojů nebo srdeční masáž. Po zvládnutí praktické části následuje teoretická ústní zkouška ze všech výše zmíněných oblastí. Délka každé zkoušky (praktické a teoretické) je asi 45 minut.

Pro studium super-záchranáře musí být splněny některé podmínky. Tento druh studia je určen nejen pro zdravotnické záchranáře, ale také pro zdravotní sestry s atestací ARIP, podmínkou však je, že musí pět let pracovat na ZZS při úvazu 1,0 v posledních šesti letech, kdežto zdravotnickým záchranářům stačí tři roky praxe, a z toho jeden rok na ZZS při úvazku 1,0.

Zdravotnický záchranář pro urgentní medicínu získáním této specializace nabývá nových kompetencí, které jsou definované legislativou, konkrétně ve vyhlášce č. 55/2011 Sb. Pro záchranku je samozřejmě výhodné mít určitou skupinu záchranářů specialistů, jelikož získáváme více možností pro rychlé a kvalitní poskytnutí péče našim pacientům. Také doufáme, že specializační vzdělávání bude mít motivační efekt pro záchranáře, kteří se tak budou moci posunout o kus dále ve své kariéře.

Záchranka Karlovarského kraje již několik let podporuje studium specializace zdravotnických záchranářů v urgentní medicíně. Délka studia je 3 roky a organizátorem je  ZZS HMP a NCONZO v Brně. Nyní obor studuje 6 našich záchranářů, 3 v Praze a 3 v Brně s plánovaným ukončením studia v letošním roce.

ZZS KVK momentálně dokončuje koncepci využití zmíněných specialistů, kteří mohou řešit závažnější případy bez přítomnosti lékaře, s tím, že si systém využití specialistů vyžádá také změny v operačním řízení.


plyšák Kryštůfek