Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Tiskové zprávy > Zapůjčení tréninkových přístrojů AED a pacientských simulátorů PČR a HZS KVK

Zapůjčení tréninkových přístrojů AED a pacientských simulátorů PČR a HZS KVKDatum konání:
16.1.2019

Projekt časná defibrilace a využití first responderů zdravotnickou záchrannou službou má po roce své výsledky. AED jsou rozdány mezi složky IZS a jejich pokrytí kraje je nyní dostatečné. Všechny složky IZS byly řádně proškoleny a nyní existuje také systém jejich pravidelného školení.

Časná defibrilace je vhodná součást postupu neodkladné resuscitace, která podstatně zvyšuje šance na přežití pacienta. Nezbytnou pomůckou je samotný AED přístroj, který je schopen analyzovat křivku EKG. Jeho obsluha je jednoduchá, protože sám říká zachránci, co má dělat. Dává totiž pokyny pro bezpečnou defibrilaci. Sám po přilepení elektrod na hruď říká, zda pokračovat ve stlačování hrudníku nebo upozorní na vhodnost podání život zachraňujícího výboje. Tento výboj „tzv. defibrilace“ je významný úkon, který pomáhá při náhlé srdeční zástavě, avšak správně prováděná KPR (neodkladná resuscitace) zůstává stále nejdůležitější částí.

V roce 2017 byla realizována první fáze projektu časné defibrilace a to proškolení cca 800 příslušníků složek IZS. Součástí školení bylo nejen použití přístroje AED, ale také samotné provádění KPR včetně dalších život zachraňujících úkonů. Jednotlivé policejní, hasičské jednotky a městská policie, včetně horské služby byly vybaveny celkem 55 přístroji AED. Karlovarský kraj pořídil pro tento účel 33 AED, zbylé přístroje byly nakoupeny samotnými složkami.

V roce 2018 byl projekt spuštěn v ostrém provozu. Od této chvíle byli first respondeři vysíláni zdravotnickým operačním střediskem Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje do terénu k nejzávažnějším stavům, tedy k náhlé zástavě oběhu, kdy se předpokládalo, že výjezdové skupiny ZZS KVK dorazí k pacientovi za více než 5 minut. Takových případů bylo v roce 2018 celkem 76. Z toho jen hasiči vyjížděli v kraji na výzvu operátorů ZZS poskytnout pomoc s použitím přístroje AED ve 33 případech a Policie ČR ve 25 případech

V rámci těchto všech aktivací jednotek s AED byl podán výboj 4 pacientům.

Vzhledem k tomu, že pro ZZS KVK je velmi časově náročné periodicky proškolovat všechny příslušníky jednotek IZS, byl navržen a realizován následující systém jejich vzdělávání. Z jednotlivých složek bylo vybráno 41 AED instruktorů. Tito byli detailně proškoleni na našem výcvikovém a vzdělávacím středisku (VVS) tak, aby se mohli pravidelně věnovat svým kolegům v rámci výcviku a zdokonalování se v KPR s použitím AED. V roce 2019 budou na těchto školeních mentorovat lektoři VVS ZZS KVK. V dalších letech se pak budou věnovat pouze 41 vybraným AED instruktorům IZS a příslušníkům městských policií.

Aby byl tento systém funkční, bylo nutné zajistit vybavení PČR a HZS instruktorů AED tréninkovým automatizovaným externím defibrilátorem spolu s pacientským simulátorem určeným k nácvikům KPR.

V budoucnu plánujeme projekt rozšířit také o zapojení first responderů mimo složky IZS.

V roce 2019 zakoupí Karlovarský kraj dalších 11 kusů přístrojů AED a 2 výcvikové.

zapůjčení tréningového AED hasičskému záchrannému sboru zapůjčení tréningového AED hasičskému záchrannému sboru zapůjčení tréningového AED hasičskému záchrannému sboru zapůjčení tréningového AED hasičskému záchrannému sboru zapůjčení tréningového AED hasičskému záchrannému sboru


plyšák Kryštůfek