Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Tiskové zprávy > Revoluční změna v tísňovém volání na linku 155: Videopřenos z místa události

Revoluční změna v tísňovém volání na linku 155: Videopřenos z místa události



Datum konání:
9.9.2020

VIDEOPŘENOSY Z MÍSTA NEHODY: APLIKACE ZÁCHRANKA DOSTALA OČI ZÁCHRANÁŘŮ K VOLAJÍCÍM O POMOCAplikace Záchranka, která funguje od roku 2016, přichází s další revoluční změnou v tísňovém volání na linku 155. V duchu svého motta Tísňové volání nové generace spouští díky podpoře Nadace Vodafone a Ministerstva zdravotnictví ČR jako první v Evropě videopřenosy mezi člověkem v nouzi a zdravotnickou záchrannou službou.

reklamní banner - přenos obrazu přes aplikaci Záchranka - oči záchranáře na místě události

Novinka se začala na krajských zdravotnických záchranných službách testovat v červnu 2020 a za první tři měsíce již pomohla v desítkách případů. Videopřenos je postaven na principu maximální jednoduchosti a efektivity tak, aby byl 100% využitelný v krizové situaci, kdy je volající pod tlakem okolností. „Aplikace Záchranka doteď detailně odpovídala na základní důležité otázky – kde se volající nachází, co se mu stalo a o koho se jedná. Stále jsme ale hledali způsob, jak bychom operátory dostali na místo ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby, aby si mohli sami udělat obrázek o tom, jak to na místě nehody vypadá. Po více než ročním vývoji, na kterém se podíleli odborníci z přednemocniční neodkladné péče a který byl hrazen z financí generálního partnera aplikace Záchranka – Nadace Vodafone a také z dotačního příspěvku Ministerstva zdravotnictví ČR, se dílo podařilo uvést do provozu,“ říká ředitel Aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Nová technologie videopřenosu doplní standardní proces volání zdravotnické záchranné služby, kterou je i nadále nutné kontaktovat voláním na linku 155 nebo prostřednictvím aplikace Záchranka. Pro uživatele aplikace, kterých je už více než 1 300 000, se zavedením této novinky uživatelsky nic nemění, přímo v aplikaci změnu neuvidí a není tedy nezbytně nutné ji kvůli nové funkcionalitě aktualizovat. Až operátoři tísňové linky rozhodují o tom, zda je třeba videohovor zahájit či ne. Pokud se pro něj rozhodnou, zašlou na telefonní číslo volajícího SMS zprávu, jejímž otevřením se aktivuje videopřenos. Hovor, na jehož základě byl videopřenos spuštěn, i nadále bez přerušení běží na pozadí, zvuk videa není přenášen. Současně je znovu sdílena poloha volajícího a otevírá se i okno pro chat. Toto vše funguje i v případě, kdy volající nemá nainstalovanou aplikaci Záchranka. Přenos videa je možný pouze pokud má člověk připojení k internetu (ať už 4G/LTE, 5G či WiFi) a kameru v telefonu. „Kvalita a rychlost přenášeného videa se automaticky mění na základě připojení k síti. I proto vítáme příchod mobilních sítí 5. generace jako velký benefit – obraz bude přenášen spolehlivě v dosud nevídané kvalitě,“ dodává Maleňák.

Videopřenosy jsou využitelné v těchto případech:

  1. Mimořádné události např. hromadné autonehody – kdy videopřenos umožní operátorům linky 155 získat přehled o celé situaci. Ti tak mohou volajícímu poradit, jak roztřídit zraněné, komu se věnovat v záchraně jako prvnímu apod. Podle situace na místě také mohou operátoři zvolit odpovídající prostředky, které jsou k záchranné akci nutné zda je potřeba letecká záchranná služba, lékař, nebo sanitka se záchranáři.
  2. Telefonicky asistovaná první pomoc (TAPP) kdy můžou operátoři až do příjezdu posádky na místo lépe navigovat zachránce, kontrolovat, zda je při srdeční masáži dodržována správná frekvence a hloubka stlačování hrudníku, zda mají zachránci správně umístěné ruce apod.
  3. Volající s vadou sluchu – v případě, že má uživatel v aplikaci Záchranka uvedeno, že je neslyšící, můžou operátoři rovnou zahájit videopřenos, jehož součástí je také chat. Neslyšící tak skrze kameru ukážou, co se stalo a domluví se prostřednictvím chatu. Odpadá tak významná komunikační bariéra.
  4. Přenos obrazu zasahující posádce – záchranáři mohou využít technologii pro přípravu před příjezdem na místo nehody už během jízdy v sanitce/ během letu apod.

Při vývoji celé technologie byl kladen zásadní důraz na bezpečnost přenášených dat veškerý přenos obrazu je pouze krátkodobý a nikde se neukládá, komunikace probíhá pouze mezi telefonem volajícího a konkrétním pracovištěm operátora či operátorky zdravotnické záchranné služby, případně posádky, která jede na místo nehody k případu. Podle organizace EENA (European Emergency Number Association) je česká novinka unikátní nejen v rámci Evropy, ale i celosvětově. EENA potvrdila, že jsou státy, které podobnou technologii testují, nicméně Česká republika je první, kdo ji zavádí do praxe a testuje v ostrém provozu.

 „Díky skvělé spolupráci se z aplikace Záchranka za 4 roky stal komplexní nástroj, který nespí na vavřínech a zapojuje nové technologie tak, jak přicházejí. Aplikace Záchranka ukazuje, že ze studentského nápadu, díky elánu autora a podpoře partnerů, může vzniknout inovativní řešení, které může pomoci miliónům lidí v několika zemích a která nejlépe zosobňuje poslání naší nadace – pomáhat společnosti prostřednictvím technologií,” doplňuje Richard Stonavský, předseda správní rady Nadace Vodafone.

Přenos obrazu z místa zásahu je pro zdravotnickou záchrannou službu rozhodně přínosem. Operátoři linky 155 Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje používají přenos obrazu při komunikaci s volajícím. Kromě toho videopřenos používáme k dokreslení a upřesnění situace na místě zásahu ve chvíli, kdy už je pacientovi první pomoc poskytnuta telefonickou instruktáží a je čas věnovat se větším detailům. Příkladem praktického využití je vizualizace zranění pacienta nebo ověření mechaniky dýchání u vážných stavů. Již nyní víme, že významným bonusem je také zobrazení situace či okolí místa zásahu, na jejichž podkladě může operátor linky 155 poradit laikům s dalšími úkony. Navíc možnost využití 5G sítě zvýší kvalitu obrazu natolik, že můžeme sledovat řadu detailů. Věříme, že technologie bude mj. také využita operátory zdravotnického operačního střediska pro přesnější instruktáž a posuzování kvality laické první pomoci.“ popsal využití tohoto moderního druhu komunikace MUDr. Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje.

„Je velmi pozitivní sledovat, že se revoluční aplikace ke kontaktování záchranných složek Záchranka, která je podporována prostřednictvím dotačního příspěvku Ministerstva zdravotnictví ve výši přes 3,5 milionu korun, nadále významně rozvíjí. Kromě údajů o poloze, totožnosti a stavu volajícího mohou již operátoři aktuálně ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby zmonitorovat prostředí, ve kterém se stala nehoda. To je v rámci Evropy přelomová novinka a já jsem hrdý, že je na tomto poli Česká republika průkopníkem. Velmi oceňuji, že díky aplikaci dochází k zásadnímu zkracování času příjezdu záchranářů na místo události. Přenos obrazu z místa zásahu je pak velkým přínosem jak pro české pacienty, tak také pro samotnou zdravotnickou záchrannou službu,“ uzavírá ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


plyšák Kryštůfek