Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje > Aktuality > Tiskové zprávy > VÝSLEDKY MULTICENTRICKÉ STUDIE – TÝMOVÁ SPOLUPRÁCE U PACIENTA V OHROŽENÍ ŽIVOTA

VÝSLEDKY MULTICENTRICKÉ STUDIE – TÝMOVÁ SPOLUPRÁCE U PACIENTA V OHROŽENÍ ŽIVOTA



Datum konání:
26.5.2022
Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje publikovala výsledky multicentrické studie sledující netechnické dovednosti v přednemocniční neodkladné péči.

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje, příspěvková organizace, publikovala výsledky multicentrické prospektivní studie v prestižním medicínském časopise BMC Emergency Medicine. Studie, jejíž provedení v roce 2019 schválila etická komise Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje a na níž se podílely také Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje a hl. m. Prahy, se zabývala sledováním využívání netechnických dovedností v týmu zdravotnických pracovníků přímo při poskytování přednemocniční neodkladné péče. Právě tento bod je z hlediska výzkumu unikátní, protože dosud provedené a publikované studie se věnují buď simulovaným situacím, nebo nemocničnímu prostředí.

Pozorování bylo prováděno inspektory provozu v případech, kdy se na místě události sešly alespoň dvě výjezdové skupiny (ve většině případů se jednalo o skupinu rychlé zdravotnické pomoci a rychlé lékařské pomoci v rendez-vous systému). K hodnocení byl využit mezinárodně používaný a validovaný nástroj Team Emergency Assessment Measure využívající škálu „nepoužívají nikdy – zřídka – používají ne tak často – často – až po téměř vždy/vždy“ pro hodnocení vedení týmu, práce v týmu a rozdělování úkolů. Celkem bylo v období od října 2019 do srpna 2020 vyhodnoceno 359 zásahů a v rámci podskupin byly srovnány výsledky pozorování u pacientů s náhlou zástavou oběhu, se závažným traumatem a jinými zdravotními obtížemi.

Členové výjezdových skupin zdravotnických záchranných služeb využívají netechnické dovednosti v rozmezí „ne tak často – často“, což je pozitivní výsledek. Srovnáním skupin bylo zjištěno, že lepších výsledků v oblasti vedení týmu bylo dosaženo při provádění rozšířené resuscitace. Výsledek tak podporuje myšlenku, že jasně stanovená struktura a pravidelný nácvik postupů vedou také k lepší práci v týmu a využívání netechnických dovedností.

Poděkování za spolupráci patří všem inspektorům provozu, kteří se podíleli na sběru dat, a rovněž zástupcům spolupracujících organizací.

PhDr. David Peřan, Ph.D., LL.M.

Odkaz na celé znění článku BMC Emergency Medicine:TZ_multicentr_260522.png


plyšák Kryštůfek